Zioła na balkonie. Jakie zioła posadzić i jak je uprawiać?

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę ziół na balkonie. Jest to bardzo przydatne, kiedy sporo się gotuje. Świeże zioła smakują zupełnie inaczej i nadają bardziej intensywny aromat posiłkom, dlatego warto je mieć. Balkon to świetne miejsce na ich uprawę. Jakie zioła najlepiej trzymać na balkonie i od czego zacząć?
Uprawa ziół na balkonie – od czego zacząć

Na początku trzeba zakupić nasiona wybranych roślin, ziemię i doniczki. Przydadzą się także rękawice ogrodnicze oraz mała łopatka. Uprawa dzięki nim będzie łatwa i przyjemną.
Jaka ziemia do uprawy ziół?

Najlepiej wybierać podłoża dedykowane ziołom – to mieszanki torfu, piasku i nawozów, ale na początek możesz wybrać uniwersalną ziemię. Zioła powinno się sadzić w pojemnikach ceramicznych albo z tworzywa sztucznego o średnicy ok. 15 cm.

Najlepsze zioła na balkon

Większość znanych i lubianych ziół jest odpowiednia do uprawy na balkonie. Najczęściej sadzone zioła to jednoroczne – bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek, pietruszka, trybula oraz wieloletnie – lawenda, estragon, szałwia, tymianek, mięta, lubczyk, rozmaryn.

Bazylia, oregano i tymianek wymagają dobrego nasłonecznienia, dlatego należy wybierać odpowiednio nasłonecznione miejsce na balkonie.

Jak sadzić zioła?

Zioła na balkonie najlepiej jest sadzić w oddzielnych pojemnikach (jedna sadzonka w pojemniku), m.in. ze względu na ich zróżnicowane wymagania uprawy. Umieszczając sadzonki w osobnych pojemnikach będziemy mieli możliwość zadbania o optymalne dla nich warunki wzrostu.

Zioła na balkonie – jak często podlewać?

Ważne jest regularne podlewanie ziół, szczególnie wtedy, gdy są umieszczone w mocno nasłonecznionym miejscu. Podlewamy je rano lub wieczorem. Pamiętamy o tym, żeby nie zostały przelane.

źródło: fakt.pl