Na jednym z bloków na osiedlu Dziesięciny w Białymstoku odsłonięto w środę mural przedstawiający „króla disco polo” Zenona Martyniuka. Autorem pracy jest znany muralista Rafał Roskowiński.

Zenon Martyniuk doczekał się muralu z własną podobizną

Prace nad muralem trwały półtora tygodnia. Malowidło powstało na szczytowej ścianie bloku przy ulicy Hallera 25, miejsce udostępniła spółdzielnia mieszkaniowa Rodzina Kolejowa.

Przedsięwzięcie dofinansował urząd marszałkowski w Białymstoku, dzieło powstało z inicjatywy nieformalnej grupy „Nienormalny Białystok”.

Mural prezentuje Zenona Martyniuka z gitarą; sam muzyk mówił, że właśnie z gitarą jest kojarzony.

W uroczystości wzięli udział Zenon Martyniuk i twórca muralu Rafał Roskowiński.

Roskowiński przypomniał, że założeniem pracy było pokazanie Zenona Martyniuka w konwencji estetyki i kolorystyki lat 90., „pierwszego polskiego disco”. Zaznaczył, że to oglądający ocenią, czy mural im się podoba, ale „wydaje mu się, że efekt został osiągnięty”.

– Ważne jest, żeby się panu Zenonowi podobało – mówił Roskowiński.

Zenon Martyniuk pozuje na tle swojej podobizny

– Mi się bardzo podoba – odpowiedział Martyniuk. Muzyk dziękował Roskowińskiemu, że tak „świetnie” stworzył jego postać, ocenił, że twórcy udało się stworzyć „piękny mural”.

– Jestem bardzo szczęśliwy, zadowolony, no bo chyba nie każdy w Białymstoku ma swój mural – mówił Martyniuk i dodał, że jest wiele osób, które mogłyby się na takim malowidle pojawić. Mówił, że jest „skromnym” mieszkańcem regionu, a tak uhonorowanym.

Twarz Martyniuka była przed zakończeniem prac na muralu przemalowywana po tym, gdy pojawiły się w internecie komentarze o tym, że Martyniuk nie jest do siebie podobny. Martyniuk powiedział w środę, że trzeba było poczekać do końca prac.

– I rzeczywiście efekt jest niesamowity – podkreślił.

– Nie warto oceniać dzieła przed jego ukończeniem, ponieważ efekt końcowy jest zupełnie inny, znakomity – mówiła także odnosząc się do komentarzy internetowych rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Mural przedstawiający Zenka Martyniuka

źródło: interia.pl