Jarosław Banach, badacz życia polskich bocianów, skomentował zdjęcie ptaka, którego obiegło internet. Widać na nim, jak bocian pożera… małego zajączka.

Bocian to ptak kochany w Polsce. Jest on symbolem dzietności, ponieważ zgodnie z ludowymi podaniami, to on przynosił potomstwo. Ponadto zwykle zwiastuje nadejście wiosny, ponieważ właśnie wtedy bociany wracają do Polski, gdzie spędzają cieplejszy okres, by na jesieni znów udać się w cieplejsze rejony. Oprócz tego mówi się, iż żywi się on żabami oraz innymi drobnymi żyjątkami.

Ten „wizerunek” ptaka sprawia, iż odbierany jest on w bardzo pozytywny sposób. Tymczasem media obiegło zdjęcie, na którym widać, jak bocian pożera… zwierzę futerkowe.

Bocian zjadł zająca. Jarosław Banach komentuje
W sieci opublikowana został seria zdjęć, na którym widać bociana podczas spaceru po łące. W pewnym momencie ptak łapie w dziób malutkiego zajączka, a po chwili… zjada go. Fotografie wzbudziły spore zaskoczenie w sieci, ponieważ wielu internautów nie spodziewało się, iż bocian… jest mięsożerny.

O to, czym naprawdę żywi się bocian dziennikarze wp.pl zapytali eksperta, Jarosława Banacha. „Bajki i powszechne wyobrażenie mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Bocian nie jest łagodną ptaszyną. Zjada wszystko, co znajdzie na łące, również pisklęta z gniazd, jaja innych ptaków. Zające będą dla niego świetnym posiłkiem, o ile da radę je połknąć” – powiedział przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Banach dodał również, że o tej porze roku bociany żywią się najczęściej myszami oraz innymi drobnymi gryzoniami. „Niedawno obserwowałem, jak podążające za traktorem i kosiarką bociany dopadły metrowej długości zaskrońca. Ptaki kolejno próbowały go zjeść w całości, ale nie udało im się” – powiedział Banach.

źródło: wmeritum.pl