Psy od dziesięcioleci pomagają służbom poszukiwać zaginionych czy wykrywać narkotyki lub materiały wybuchowe. Wszystko dzięki ich doskonałemu węchowi. Jeden z ostatnich projektów badawczych pokazał, że mogą one też wykryć u ludzi nowotwór. I to z prawie 100-procentową skutecznością.

Zaskakujące! Te zwierzęta wykrywają raka

Psy mają receptory węchu 10 tysięcy razy dokładniejsze niż ludzie, a co za tym idzie, są bardzo wrażliwe na różne zapachy. Teraz naukowcy ze startupu BioScentDx na Florydzie ogłosili, że udało im się wytresować psy rasy beagle, by odróżniały próbki z krwią osób chorych na raka płuc od krwi pobranej od osób zdrowych.

2

W tym pionierskim projekcie specjalnej tresurze poddano cztery czworonogi. Trzy z nich wykrywały próbki osób chorych na raka z dokładnością 96,7 proc., a próbki osób zdrowych z dokładnością 97,5 proc.

BioScentDx planuje wykorzystać rezultaty projektu do opracowania nieinwazyjnego sposobu badań przesiewowych w kierunku nowotworów złośliwych i innych chorób zagrażających życiu.

– Bardzo czuły test do wykrywania raka może potencjalnie uratować tysiące istnień ludzkich i zmienić sposób leczenia tych chorób – powiedziała Heather Junqueira z BioScentDx.

źródło: fakt.pl