Przez ostatnich 15 lat spożycie cukru wzrosło w Polsce o 23 proc. Coraz bardziej prawdopodobne, że – wzorem innych krajów – i u nas zostanie wprowadzony specjalny podatek od żywności słodzonej cukrem. Na poważnie prace ruszą jednak dopiero po wyborach

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, podatek najpierw miałby objąć słodkie napoje i batoniki, a docelowo – całą żywność słodzoną cukrem.

O założeniach dokumentu mówi w rozmowie z „DGP” główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. – Chcemy go zaprezentować rządowi dopiero po wyborach. Obecny czas nie sprzyja wprowadzaniu takich rozwiązań. Mówimy o podatku, mimo że mamy osiągnąć efekt zdrowotny, a nie fiskalny – stwierdza.

Pinkas podkreśla, że projekt nie sugeruje, jaką formę miałaby przyjąć danina od cukru – jedynie argumentuje, dlaczego musi ona być wprowadzona. – Podpowiadam też, na rozwiązaniach których krajów możemy się wzorować. Myślę, że możemy czerpać z doświadczeń Wielkiej Brytanii czy Węgier – dodaje główny inspektor sanitarny.

Spożywamy coraz więcej cukru
Konsumpcja cukru w Polsce wzrosła aż o 23 proc. w ciągu ostatnich 15 lat – do takich wniosków doszli niedawno analitycy ING Banku Śląskiego.

Statystyczny Polak w ubiegłym roku spożywał średnio ok. 3,88 kg cukru miesięcznie, czyli 46,5 kg rocznie. Zwiększone spożycie cukru, może być pokłosiem dużego udziału w diecie gotowych, przetworzonych produktów, których istotnym składnikiem jest właśnie cukier.

Polskie dzieci tyją
Do tego aż 90 proc. dzieci odżywia się nieprawidłowo i aż 1/3 z nich już ma nadwagę, cierpi na otyłość lub z powodu niedożywienia. Co gorsza – coraz więcej polskich dzieci wciąż tyje. Z prowadzonych analiz wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat częstość występowania nadwagi i otyłości drastycznie wzrosła. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Polska zbliża się do europejskiej niechlubnej czołówki w kategorii częstości występowania nadwagi i otyłości.

A tymczasem z badań wynika, że już dwie szklanki coli dziennie wystarczą, by o 17 proc. zwiększyć swoje szanse na przedwczesny zgon.

źródło: innpoland.pl