W tym poradniku „Zrób to sam” podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać doniczki na zioła ze skorupek jajek. Pomysł na ich wykorzystanie z pewnością spodoba się tym, którzy tęsknią za pracą w ogródku, a poza tym starają się utylizować odpady tak, aby wykorzystać je do ponownego użytku. Aby stworzyć doniczki, potrzebne będzie charakterystyczne papierowe pudełko z wgłębieniami, w którym przechowywane są jajka. Opakowanie to często nie znajduje innego zastosowania i trafia do kosza na śmieci. Można użyć również plastikowego pojemnika, ale zdecydowanie polecamy podarować „drugie życie” właśnie pudełku ze zdjęć poniżej.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wykonać doniczki ze skorupek jajek. Stanowią one jeden z najlepszych naturalnych nawozów dla roślin. W ich składzie, oprócz cynku, siarki, krzemu i fluoru, znajduje się ponad 80% przyswajalnego wapnia. Zatem jeżeli zdecydujecie się na uprawę ziół właśnie w tej formie, zapewnicie swoim roślinom niezwykle zdrowy rozwój.

1

Narzędzia

Stworzenie doniczek wcale nie jest trudne, choć nie obejdzie się bez zachowania skupienia i ostrożności. Zadanie nie wymaga także użycia zbyt wielu narzędzi, a już na pewno drogich materiałów, co niekiedy zniechęca osoby zainteresowane własnoręcznym wykonaniem pomysłów. W tym przypadku potrzebujecie zaledwie:

  • pudełka po jajkach (6 lub 10 wgłebień);
  •  jajek (6 lub 10 w zależności od wyboru pudełka);
  •  małej łyżeczki;
  • flamastra (różne kolory);
  • farb plakatowych;
  • pędzelka;
  • nasion ziół;
  • ziemi do uprawy ziół w doniczkach.

Krok 1. 

Użycie farb plakatowych jest opcjonalne – wszystko zależy od tego, czy zechcemy malować jajka, żeby nadać im ożywczego koloru. Można również zakupić jajka naturalnie niebieskie – znoszą je kury domowe z gatunku ameraucana, pochodzące z Chile. Po krótkim sparzeniu jajek gorącą wodą odstawiamy je na chwilę do ostudzenia. Następnie małą łyżeczką powinniśmy delikatnie stłuc szczyt skorupki pierwszego jajka i usunąć połamane kawałki. W ten sposób powstanie otwór o obwodzie niewiele większym od naszego palca.

2

Krok 2. 

Opróżniamy jajko, przelewając białko i żółtko do miski. Starajmy się nie stłuc mocniej skorupki. Później oczyszczamy pierwszą powstałą doniczkę wodą, po czym pozostawiamy do wyschnięcia.

Krok 3. 

Na skorupkach należy napisać flamastrem (bądź pędzelkiem i farbą) nazwy ziół, które planujemy zasadzić w danej doniczce, np. pietruszka, kolendra, szczypiorek, bazylia (tłumaczenie napisów na zdjęciu poniżej od prawej do lewej).

Krok 4. 

Podpisane doniczki wkładamy do wgłębień pudełka. Następnie małą łyżeczką wsypujemy do każdej ze skorupek ziemię do upraw ziół w doniczkach (2 łyżeczki). Potem wrzucamy kilka ziarenek nasion wybranego zioła do środka i przysypujemy kolejną porcją ziemi.

3

Krok 5. 

Kiedy doniczki będą już gotowe, należy zapewnić im dostęp do promieni słonecznych. Połóżcie zestaw doniczek na parapecie w kuchni lub – gdy nadejdą cieplejsze miesiące – w ogródku, na tarasie albo balkonie. Pamiętajcie, żeby podlać nasionka. W tym celu spryskajcie wodą powierzchnię ziemi małym ręcznym opryskiwaczem. Powtarzajcie czynność zgodnie z zasadami domowej uprawy ziół. Niedługo znad skorupek wystawać będą pierwsze listki roślin. Całość nie tylko jest użyteczna, ale i wspaniale prezentuje się jako kuchenna ozdoba!

4

5

źródło: deccoria.pl