Kilka minut po godzinie 13 przy ulicy Katowickiej w Bytomiu doszło do potężnej eksplozji. W jednej z kamienic najprawdopodobniej wybuchł gaz! ZGINĘŁY TRZY OSOBY, a ofiary śmiertelne to 39-letnia kobieta oraz dwójka jej małych dzieci – pięcioletnia i siedmioletnia córka.

Sprawdzane są elementy konstrukcji tej kamienicy tak, by wiedzieć czy budynki są bezpieczne, a konstrukcja przyległych budynków nie ucierpiała. Wszystkim potrzebującym zapewnione zostaną odpowiednie warunki do ewakuacji – zapewnił Morawiecki.

Doszło tutaj do wybuchu gazu, okoliczności są wyjaśniane. Dziękuję służbom, straży pożarnej za sprawną akcję. W tych okolicznościach, których jesteśmy nie można więcej powiedzieć niż ogromne wyrazy współczucia – powiedział w Bytomiu premier Mateusz Morawiecki.

AKTUALIZACJA, GODZ. 16:45
Na miejscu jest premier Mateusz Morawiecki. Podsumowując, do wybuchu doszło kilka minut po godzinie 13 przy ul. Katowickiej w Bytomiu. Zgłoszenie do strażaków wpłynęło o godzinie 13:17. Eksplodował najprawdopodobniej ulatniający się gaz. Po wybuchu doszło do pożaru, w wyniku którego spaleniu uległo mieszkanie na parterze kamienicy.

Eksplozja była tak silna, że z budynku znajdującego się naprzeciwko wyleciały okna. Zginęły trzy osoby – 39-letnia kobieta oraz jej dwójka dzieci. Cztery osoby trafiły do szpitala, stan jednej z nich jest ciężki.

AKTUALIZACJA, GODZ. 15:11
Na miejsce zadysponowano wszystkie zastępy straży pożarnej z Bytomia, a także zastępy z Chorzowa i Katowic. Ogniem objęte było całe mieszkanie na parterze, w którym miał miejsce wybuch. W tej chwili trwa odgruzowywanie pomieszczeń.

Budynek będą musieli sprawdzić Inspektorzy Nadzoru Budowlanego. Dla mieszkańców przygotowano autobus, który przewiezie ich do lokali zastępczych – przekazał nam Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

AKTUALIZACJA, GODZ. 15:05
Strażacy mieli utrudniony dojazd do kamienicy, w której wybuchł pożar. Ulica Katowicka jest remontowana od ośmiu miesięcy. Musieli oni zostawić wozy kilkanaście metrów od budynku i dociągnąć węże do budynku, w którym miała miejsce eksplozja.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14:55
Ofiary śmiertelne to kobieta w wieku 39 lat oraz dwójka jej małych dzieci – pięcioletnia i siedmioletnia dziewczynka. Te dramatyczne informacje potwierdziła na antenie TVN24, Anna Lenkiewicz z policji w Bytomiu.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14:47
Wśród osób rannych jest kobieta i dwójka dzieci – informuje TVN24.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14:44
Ogień został już ugaszony, strażacy prowadzą działania poszukiwawcze. Na miejsce dojeżdża specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju. Do wybuchu doszło na parterze – relacjonuje Wojciech Krawczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14:40
Nie możemy dojść do miejsca, w którym doszło do eksplozji. Cały czas trwa akcja poszukiwawcza i ratownicza – informuje rzeczniczka śląskiej straży pożarnej. Na razie nie wiadomo, w jakim stanie są ranni.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14:35
Trzy osoby nie żyją, a cztery inne zostały ranne – to wstępny bilans wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Katowickiej w Bytomiu. Strażacy wciąż przeczesują pogorzelisko. Na miejscu pracuje aż 17 zastępów straży pożarnej.

Na miejsce natychmiast zadysponowano kilkanaście wozów strażackich i służby ratunkowe. Początkowo z okien kamienicy buchały płomienie, a na ulicy unosiły się kłęby czarnego dymu. Strażakom udało się jednak opanować ogień, teraz trwa jego dogaszanie i przeszukiwanie kamienicy.

Według wstępnych informacji podawanych przez służby, obrażenia odniosły trzy osoby, nie wiadomo czy jest to ostateczny bilans. Nie wiadomo też w jakim są one stanie. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na zdjęciach widać, że z okien kamienicy wyleciały okna.

źródło: se.pl