Podczas tegorocznych wakacji na turystów czeka kilka niemiłych niespodzianek. Wybierasz się nad polskie morze? Zanim wyruszysz, zobacz, które plaże nad Bałtykiem w okresie od czerwca do września będą zamknięte.

Niektóre plaże nad Bałtykiem będą w okresie wakacyjnym zamknięte z powodu refulacji, czyli ich poszerzania.

„Refulacja polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Dzięki tym działaniom plaże w Jelitkowie zostaną poszerzone o około 40 metrów. Celem tych działań jest ochrona brzegu morskiego przed erozją” – czytamy na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zamiast beztroskiego plażowania pod słonecznym parasolem, turyści natkną się więc na rurociągi i maszyny budowlane. Poszczególne odcinki plaż będą na czas robót zamykane. Zostaną jednak wytyczone przejścia do nadmorskich restauracji.

Dla wszystkich, którzy w rozpoczęte dziś wakacje planują wybrać się nad polskie morze, przedstawiamy listę plaż oraz terminy, w których będą one zamknięte.

Jastrzębia Góra-Ostrowo:

23 czerwca do 2 lipca – wejście na plażę nr 33 w kierunku wejścia nr 39
5 lipca do 18 lipca – wejście na plażę nr 26 w kierunku wejścia nr 23
19 lipca do 6 sierpnia – wejście na plażę nr 26 w kierunku wejścia nr 33

Kuźnica:

od 14 do 19 sierpnia – między wejściami nr 27 a nr 30

„Pragniemy podkreślić, że prace będą prowadzone w danym czasie na odcinkach liczących po kilkaset metrów (jeden odcinek na raz). Tylko te odcinki będą w tym czasie wyłączone z użytkowania. Z pozostałej części plaży w danej miejscowości będzie można korzystać” – podkreślono.

Jak informuje urząd, dalsze prace przewidziane są też m.in. na Helu, w Sztutowie, Stegnie i na Westerplatte.

źródło: fakty.interia.pl