W 1999 r. naukowiec Patricia Hunt przypadkowo odkryła, że większość plastikowych produktów zawiera substancję chemiczną, która zakłóca działanie hormonów. Dowiedziono, że bisfenol A (BPA) może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, bezpłodności i in. Badania Hunt skłoniły kraje całego świata do zakazania tej substancji i nakazania producentom stosowania bezpiecznych alternatyw. Tymczasem kilka dni temu naukowiec zaszokowała wszystkich stwierdzając, że te bezpieczne składniki wyrządzają takie same szkody!

Bisfenol A, czyli BPA, to substancja chemiczna wykorzystywana do produkcji np. plastikowych pudełek na żywność, kubków na napoje, zabawek i urządzeń medycznych. Żywicami z tym składnikiem powleka się również produkty metalowe, np. puszki. Kiedy przedmioty z bisfenolem A ulegają degradacji lub w inny sposób zostają uszkodzone (na przykład przez wielokrotne nagrzewanie w kuchence mikrofalowej), mogą wydzielać BPA, narażając nas na jego szkodliwe działanie. Szacuje się, że 93 proc. ludzi ma w organizmie pewien poziom tego składnika.

1

BPA to jedna z wielu substancji chemicznych, które mogą zakłócać nasz układ hormonalny, szkodząc wszystkiemu, od naszej płodności, po rozwój mózgu. W obliczu tej złej reklamy firmy zaczęły unikać używania plastiku zawierającego BPA, zwłaszcza w produktach przeznaczonych dla najmłodszych, takich jak butelki dla niemowląt.

Pierwsze badanie, 20 lat temu, nie było zaplanowane. Hunt poświęciła swoją karierę analizie płodności i starzenia się sprawdzając, jak wiek jaj wpływa na geny. Pewnego dnia, po tygodniach monitorowania myszy laboratoryjnych, jej wyniki okazały się szalenie różne. Wyszło na jaw, że pracownik laboratorium przypadkowo wyczyścił klatkę innym detergentem: takim, który zawierał BPA. Hunt postanowiła ostrzec społeczeństwo, a tym samym przyczyniła się do zmniejszenia użycia bisfenolu A. Firmy zaczęły szczycić się tym, że z niego rezygnują (kojarzysz oznaczenia „BPA free?”), a zamiennie stosowały składnik BPS.

2

Hunt twierdzi, że nawet ona była zaskoczona wynikami nowego badania. Do odkrycia znowu doszło przez przypadek. Tym razem zmiany były subtelniejsze, ponieważ nie wszystkie klatki zostały zanieczyszczone, ale spora liczba tak. Zostały skażone czymś, co uważano za nieszkodliwe. Naukowcy dostrzegli u myszy zaburzenia, które powodowały problemy w produkcji zarówno jaj, jak i plemników.

Po opanowaniu skażenia naukowcy przeprowadzili dodatkowe, kontrolowane badania, aby sprawdzić wpływ kilku innych bisfenoli, m.in. BPS. Ich badania potwierdziły, że powodują one podobne anomalie do tych zaobserwowanych wiele lat wcześniej w badaniach nad BPA.

Jeśli skażeniu tymi substancjami ulegną ludzie, problemy będą przekazywane z pokolenia na pokolenie. Naukowcy wykazali, że gdyby możliwe było całkowite wyeliminowanie zanieczyszczeń bisfenolem, efekty nadal utrzymywałyby się przez około trzy pokolenia.

Hunt mówi, że potrzeba więcej pracy, aby ustalić, czy niektóre zastępcze bisfenole mogą być bezpieczniejsze niż inne, zauważając, że obecnie są w użyciu dziesiątki takich chemikaliów. Ostrzega, że należy zrobić więcej, aby uregulować ich stosowanie.