Wreszcie się doczekałem – pomyślał z uśmiechem pan Lesław Tomczak, gdy w lipcu osiągnął wiek emerytalny. 67-latek ucieszył się, gdy dostał z ZUS-u wiadomość, że przyznano mu emeryturę. Jego radość trwała jednak bardzo krótko. Okazało się, że listonosz co miesiąc będzie mu przynosił 20 groszy!

Skąd wzięła się tak absurdalnie niska emerytura? Jak podaje Fakt, ZUS wziął pod uwagę tylko trzy miesiące udokumentowanej pracy pana Lesława na umowę-zlecenie. Mężczyzna jest niepocieszony, bo w latach 70. pracował przez kilka lat w PKP.

„Po wyjściu z wojska najpierw zatrudnili mnie w Służbie Ochrony Kolei, a później zostałem maszynistą pociągu.” – wspomina emeryt.

Po trzech latach prowadzenia składów odszedł, gdyż miał dość tej wyczerpującej psychicznie pracy. Niestety, świadectwa jego pracy w PKP przepadły. Później pomagał rodzicom prowadzić gospodarstwo rolne, jednak nigdzie tego nie odnotowano. W połowie lat 80. zmarł ojciec pana Lesława.

„Sam nie dawałem rady wszystkiego robić, więc z mamą sprzedaliśmy ziemię.” – mówi starszy pan.

Mama umarła kilka lat później. Od tamtej pory mężczyzna nigdzie nie mógł zagrzać miejsca.Chwytał się dorywczych prac, ale za każdym razem była to praca na czarno. W końcu 17 lat temu schorowany zamieszkał w schronisku w Szczodrem.

„Nie mam już sił, żeby szukać zagubionych dokumentów, ale ZUS mógłby dać spokój i nie robić sobie ze mnie żartów. Wysłanie przekazu kosztuje 7,50 zł, czyli prawie 40 razy więcej niż emerytura, którą dostaję.” – puka się w głowę pan Lesław.

Co w tej sprawie mówi rzecznik ZUS?

„Najmniejsze świadczenie wypłacane dziś przez ZUS wynosi 4 grosze. Dla Zakładu decyzja emerytalna dotycząca 4 groszy i 2 tys. zł wymaga zaś tyle samo pracy i związana jest z tymi samymi formalnościami, jak np. wysyłka informacji do klienta.

Decyzję emerytalną musi od ZUS otrzymać każdy, bez względu na wysokość świadczenia. Jeżeli pan Lesław ma problem z udokumentowaniem okresów składkowych sprzed 1999 r., ale mamy pewność kiedy i gdzie pracował to deklaruję swoją pomoc w tym zakresie.

Zrobimy co w naszej mocy by pomóc panu Lesławowi w udokumentowaniu opłacanych składek do kapitału początkowego.” – powiedział rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz.

Jakie dokumenty podwyższą ci emeryturę?

Jeżeli uważasz, że wyliczono ci za małą emeryturę, poszukaj w domu następujących dokumentów:

świadectwa pracy lub legitymacje ubezpieczeniowe – muszą posiadać pieczątkę zakładu pracy oraz podpis i pieczątkę służbową pracodawcy. Muszą także zawierać wpisy o okresach zatrudnienia (data rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar)

legitymacja służbowa potwierdzająca zatrudnienie w danym okresie

umowa o pracę

wpisy w dowodach osobistych,

wszelkie pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w okresie zatrudnienia (w sprawie powołania, angażowania, zwolnienia itp.) – na ich podstawie można będzie próbować ustalić okresy zatrudnienia.

Jeśli nie potrafisz udokumentować zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzenia, a twój były zakład pracy został zlikwidowany, skontaktuj się z najbliższym oddziałem ZUS-u. Uzyskasz tam pomoc w dotarciu do archiwum dokumentów.