Z premierem, prezydentem i marszałkami obu izb parlamentu spotyka się w poniedziałek szef węgierskiego rządu. Vicotr Orban odwiedził Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. – Polska daje Węgrom dobry przykład – powiedział.

Orban w Warszawie pojawił się tuż przed południem. Premiera Węgier przywitał Mateusz Morawiecki, po czym obaj udali się na roboczy lunch w Sali Balowej Pałacu na Wodzie. Przywódcy rozmawiali o polityce unijnej, przede wszystkim stanowisku obu krajów w kontekście budżetu Wspólnoty.

Morawiecki i Orban spotkali się poprzednio w kwietniu w Budapeszcie, przy okazji odsłonięcia w stolicy Węgier pomnika poświęconego katastrofie smoleńskiej. Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej a także Grobem Nieznanego Żołnierza znalazło się w planie wizyty premiera Węgier w Warszawie. – Wierzę, że przed nami lata współpracy – powiedział Morawiecki.

Orban przyznał, że współczesna Polska jest dla Węgier przykładem w wielu kwestiach. Polityka prorodzinna, walka o prawdę historyczną – tu Budapeszt chce naśladować Warszawę. Węgierski prezydent zaskoczył za to mówiąc o różnicach – choćby w podejściu do kwestii migracji.

– Dla nas to sprawa strategiczna, nie taktyczna. Potrzebujemy tu wspólnego głosu jak największej liczby krajów – powiedział.

Po spotkaniu z Morawieckim Orban będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Później przewidziane jest spotkanie premiera Węgier z marszałkami Sejmu i Senatu.