Leki mogą mieć swoje skutki uboczne. Ich listę zawsze warto przejrzeć przed zażyciem. Są substancje, które mogą przynieść niepożądane efekty przy połączeniu ich z działaniem promieni słonecznych. Warto wiedzieć, o jakie lekarstwa chodzi.

Leki, które zażywamy, mogą zawierać substancje powodujące pewne niepożądane efekty. Zawsze należy przejrzeć listę skutków ubocznych, jakie może przynieść wzięcie danego lekarstwa i skonsultować jego użycie z lekarzem. Poniżej lista leków, które w połączeniu z promieniami słonecznymi, mogą doprowadzić do reakcji fotoalergicznych i fototoksycznych. Dobrze mieć świadomość, czy nie zażywamy substancji, które mogą nam zaszkodzić.

Te leki mogą wywołać choroby skóry. Wiele zależy od składu

Gdy przyjmiemy leki, zawierające określone substancje, słońce może wywołać u nas pewne choroby skóry. Ich najczęstszym objawem będzie zaczerwienienie, rumień, pęcherze i swędzenie. Negatywne reakcje nie zawsze przychodzą jednak od razu. Gdy po pewnym czasie na naszej skórze pojawią się symptomy choroby – np. brązowe plamy – możemy już nie połączyć ich zażyciem leku i nieskutecznie szukać innej przyczyny.

A jednak, to niektóre medykamenty – a także kosmetyki i perfumy – zawierają substancje, które zwiększają wrażliwość naszej skóry na słońce. Nie ma znaczenia, w jakiej formie ją przyjmiemy. Tak samo groźne może być zażycie doustne, jak i bezpośrednie posmarowanie skóry. Oczywiście skala reakcji alergicznej zależy od danego organizmu. Niektórzy ludzie maja większą wrażliwość na negatywne działanie danej substancji, u innych nie zobaczymy żadnego objawu.

Warto zapoznać się z listą substancji, które mogą powodować reakcje alergiczne. Okazuje się, że stosowanie powszechnie używanych leków, takich jak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, może mieć w połączeniu ze słońcem negatywne skutki. Dobrze wiedzieć, w jakich przypadkach należy unikać promieni słonecznych. Oto lista typów leków, przy których należy uważać na nadmiar słońca:

leki antykoncepcyjne – gdy zawierają estadoil,
leki moczopędne – które zawierają furosemid i hydrochloratiazyd,
leki przeciwdepresyjne – z amitryptyliną,
leki przeciwtrądzikowe – zawierające tetracyklinę,
leki przeciwarytmiczne – z amiodaronem w składzie,
leki przeciwpadaczkowe – zawierające fenytoinę
leki przeciwgrzybicze – z itrakonazolem,
antybiotyki -z doksycykliną w składzie,
chemioterapeutyki,
leki na nadciśnienie tętnicze – które zawierają diltiazem,
leki przeciwłuszczycowe – z psolarenami,
środki przeciwbakteryjne – zawierające kwas paraaminobenzoesowy.

Jeżeli zażywamy te rodzaje leków i wiemy, że będziemy przez dłuższy czas narażeni na działanie słońca – warto skonsultować ich użycie z lekarzem.

źródło: pikio.pl