Uwaga! Oszukują na „300+”. Marek Zagórski apeluje by mieć się na baczności

Od 1 lipca rodzice mogą się starać o 300 zł wyprawki szkolnej dla uczącego się dziecka. Ale okazuje się, że nie tylko oni interesują się programem. Podobnie jak było w przypadku 500 plus, tak i teraz, program 300 plus może paść łupem oszustów, którzy będą chcieli wyłudzić nasze dane. – Nie warto korzystać z pośredników, którzy obiecują pomoc. Poradzicie sobie sami ze składaniem wniosków o wsparcie finansowe – apeluje do rodziców za naszym pośrednictwem minister cyfryzacji Marek Zagórski (52 l.).

Od poniedziałku, tj. 1 lipca, urzędnicy zaczną przyjmować, na razie tylko w wersji elektronicznej, wnioski o 300 plus, czyli wyprawkę szkolną dla uczniów. Tymczasem już teraz w rozmowie z „SE” minister cyfryzacji Marek Zagórski przestrzega rodziców przed oszustami i apeluje by mieć się na baczności. Oszuści bowiem mogą wykorzystać ogromne zainteresowanie programem i zakładać fałszywe systemy do składania wniosków. W ten sposób mogą łatwo wyłudzić od nas dane. – Rodzice mają dwie w pełni bezpieczne i pewne możliwości złożenia online wniosku o wsparcie finansowe w ramach programu Dobry Start. To portal Empatia lub bankowość elektroniczna – mówi Zagórski. I apeluje o korzystanie tylko z zaufanych stron internetowych.

– Upewniajmy się że połączenie jest objęte szyfrowaniem. Jak to zrobić? Zwracajmy uwagę na to, czy w pasku adresu jest zielona kłódka i napis https:// – zaznacza szef resortu cyfryzacji. I wzywa do ignorowania maili i komunikatów, które nakłaniają do szybkiego działania oferując natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku. – Taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie otwierajmy załączników, na które nie czekaliśmy. A jeśli natkniecie się Państwo na fałszywe strony, zgłoście to na stronie incydent.cert.pl – kwituje Zagórski.

źródło: se.pl