Chleb z supermarketów to jedna wielka trucizna. Wypiekane na miejscu bułeczki również mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Przedstawiamy pieczywa, po które nie warto sięgać. Są silnie niebezpieczne dla zdrowia.

Chleb wypiekany w supermarkecie zachęca klientów do zakupu słowami „ciepły”, „chrupiący” oraz przede wszystkim „prosto z pieca”. Te trzy wyrażenie brzmią i zwykle pachną wspaniale, jednak mają niestety niewiele wspólnego z prawdą.

W większości przypadków taki chleb jest specjalną, mrożoną masą, która czeka pół roku w magazynie, żeby później trafić do pieczenia. Świeżości w tym niestety niewiele, a my sięgając po to, narażamy nasze zdrowie na szwank.

Chleb wypiekany w supermarkecie to głęboko mrożona masa, szkodliwa dla zdrowia
Po wejściu do marketu można od razu poczuć piękny zapach świeżego pieczywa. Ponadto pracownicy sklepu na naszych oczach wszystko wypiekają i mamy wrażenie, że to, co kupujemy, jest najlepszej jakości. Niestety nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, chleb i bułki pieczone na miejscu w supermarkecie są z ciasta głęboko mrożonego. Do pewnego momentu takie ciasto przygotowywane jest jak to tradycyjne, lecz dopiero proces zmrożenia i długi czas przechowywania jest zatrważający.

-Tego typu pieczywo po wypieczeniu zamrażane jest ciekłym azotem, następnie pakowane do kartonów i przechowywane w chłodni przez około pół roku. Stamtąd rozsyła się je do sklepów, które sprzedają je jako „świeże pieczywo prosto z pieca” – mówi jeden z profesjonalnych piekarzy.

Jakby tego było mało okazuje się, że taki rodzaj pieczywa jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i powinno się go raczej unikać.

Chleb niskiej jakości, zawierający alergeny
Po wyrobieniu ciasta na chleb, trzeba je odpowiednio przygotować do zamrożenia. Aby nie zepsuło się od razu i możne je było przechowywać dłuższy czas na magazynach, dodaje się do niego szereg „ulepszaczy”, jak na przykład ropionian wapnia (E-282) przeciw pleśniom czy konserwujący sorbinian potasu (E-202). Oba składniki mogą powodować silne reakcje alergiczne, o których niestety nie znajdziemy informacji na etykiecie, a które są wyjątkowo niekorzystne dla naszego zdrowia.

Pieczywa z ciasta głęboko mrożonego nie powinny spożywać dzieci. Lekarze nie zalecają jego konsumpcji także kobietom w ciąży.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sprawa chleba z tak mrożonego ciasta już była wcześniej poruszana. Ministerstwo Rolnictwa zarządziło specjalne oznaczenia. Z racji braku opakowań na bułkach czy chlebie, w ich pobliżu powinny być znaki, że są zrobione z głęboko mrożonego ciasta. Niestety takie oznaczenie nie wystarczy, ponieważ konsumenci nadal nie zdają sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne są to produkty. Pomagać w zmienianiu takiego stanu rzeczy mają liczne akcje uświadamiające, jednak proces ten jest długotrwały.

źródło: pikio.pl