Do części klientów ZUS trafiły maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze. Ktoś może poznać Twoje hasła i loginy do bankowości elektronicznej.

W ostatnich dniach wielu klientów ZUS otrzymało maila z informacją o konieczności opłacenia faktury. Do wiadomości mailowej załączony jest plik z rzekomą fakturą. Otwarcie go sprawi, ze niepowołani ludzie mogą uzyskać dostęp do naszej bankowości elektronicznej lub mediów społecznościowych.

– Jeśli otrzymamy takiego maila, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku – ostrzega Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS. – dodaje rzecznik.

– W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, prosimy klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numer telefonu 22 560 16 00 – podsumowuje Krystyna Michałek.