Uwaga! MGW już wydało ostrzeżenia. Po południu może nadejść pogodowy Armagedon

Pogoda wciąż nie daje nam chwili wytchnienia. Po ekstremalnie gorącym weekendzie, w poniedziałek 1 lipca wciąż musimy liczyć się z wysokimi temperaturami. IMGW już wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia. Do tego, jak przewidują Polscy Łowcy Burz, w wielu regionach kraju będziemy mieć do czynienia z ekstremalnie silnymi burzami i opadami gradu.

W ostatnią niedzielę czerwca termometry w niemal wszystkich największych miastach Polski wskazywały ponad 30 kresek. Najgoręcej było w Krzyżu (woj. wielkopolskie), gdzie odnotowano 38,1 st. Celsjusza. Jak poinformował na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ponad 90 procentach stacji pomiarowych temperatura wynosiła powyżej 25 stopni.

Dla tych, którzy liczyli na ochłodzenie od poniedziałku 1 lipca, IMGW nie ma dobrych informacji – w Polsce wciąż będzie upalnie. Obecnie wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla 11 województw – opolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Najwyższe temperatury przewiduje się na południu kraju. Tam termometry wskażą nawet 34 stopnie.

Oprócz upałów, Polakom doskwierać dziś będą także gwałtowne burze oraz opady gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem. Obecnie dotyczą one jedynie województw dolnośląskiego i opolskiego. Polscy Łowcy Burz przewidują jednak, że sytuacja ta do końca dnia dotyczyć będzie całej Polski południowo-zachodniej, południowej, częściowo centralnej i wschodniej.

– W godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych prognozujemy możliwość utworzenia superkomórek burzowych, a także bardziej zorganizowanych układów. Najsilniejszym burzom mogą towarzyszyć niszczycielskie porywy wiatru o prędkości w porywach dochodzącej do 120-130 km/h (punktowo niewykluczony silniejszy wiatr), a także opady gradu > 5 cm średnicy i intensywne opady deszczu do 40-50 mm. W ciągu dnia możliwa będzie aktualizacja do najwyższego, trzeciego stopnia zagrożenia – informują Polscy Łowcy Burz.

źródło: fakt.pl