Uwaga!!! Klimatyzacja może być dla nas niebezpieczna? Jaki fatalne skutki może mieć nadmierne użycie klimatyzacji?

Klimatyzacja może być dla nas niebezpieczna. W lato gdy spotykamy ją niemal wszędzie musimy bardzo uważać na nasze zdrowie. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach przynosi nie tylko ulgę podczas upałów, ale może być również przyczyną nieprzyjemnej dolegliwości.

Klimatyzacja jest jednym z największych nieprzyjaciół osób pracujących w biurach. W upalne dni przynosi komfort pracy i sprawia, że o wiele przyjemniej siedzi się za biurkiem. Jednak wiele osób zapomina jak fatalne skutki może mieć nadmierne użycie klimatyzacji.

Klimatyzacja może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu

Klimatyzacja sama w sobie nie jest zła, najgorsza jest przesada w jej używaniu. Powinniśmy o tym pamiętać ustawiając temperaturę w danym pomieszczeniu. Nie może być ona o wiele niższa od tej na zewnątrz ponieważ nam zaszkodzi. Zatem jeśli na zewnątrz panuje upał, w środku nie powinno być zimno.

Szkodzą nam duże różnice temperatur i ich nagła zmiana. Nasz organizm może się od tego poważnie osłabić, ale nie jest to jedyny minus klimatyzacji. Wysusza ona także naszą śluzówkę nosa i oczu czyli pierwszą naturalną barierę przed wirusami i bakteriami. Drobnoustroje dostają się wtedy szybciej do naszego organizmu, a my nie możemy się przed nimi skutecznie bronić.

Jak walczyć z przeziębieniem spowodowanym przez klimatyzację?

Przede wszystkim pamiętajmy aby nie ustawiać skrajnie niskich temperatur w pomieszczeniach oraz nie dołączać do tego silnych nadmuchów powietrza. Wystarczy jak w danym pomieszczeniu będzie chłodno, a nie zimno. Oprócz tego należy pamiętać o regularnym nawilżaniu nosa i oczu. Jeśli poczujemy suchość należy natychmiast sięgnąć po odpowiednie krople i zapobiec rozwijaniu się dalszej infekcji. Jeżeli to nie ustąpi trzeba się bezzwłocznie udać do lekarza.

Podobnie zaleca się robić w przypadku chrypki. Wtedy najlepiej jest dużo pić i niekoniecznie musi być to gorąca herbata. Wystarczy zwykła woda w temperaturze pokojowej. Ważne jest aby nawilżać błonę śluzową i pomóc jej w regeneracji. Na ból mięśni i stawów zalecane są kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkami olejków eterycznych. Olejki pomogą się nam nie tylko rozluźnić, ale uporają się także z innymi dolegliwościami takimi jak katar czy bóle głowy.

źródło: pikio.pl