Uwaga! Hakerzy wymyślili nowy sposób wyłudzania pieniędzy. Robią to za pomocą SMS. Możecie stracić wszystkie pieniądze

Wiele razy informowaliśmy na łamach naszego serwisu o różnych próbach wyłudzenia pieniędzy. Jednak sposób, który został niedawno opisany przez serwis niebezpiecznik.pl przebija je wszystkie swoją podstępnością. Bardzo wiele osób łapie się i traci wszystkie środki z konta! Dlatego bardzo ważne by podać to ostrzeżenie do wszystkich!

Wszystko zaczyna się od otrzymania SMS-a od nadawcy podszywającego się jako jeden ze znanych kurierów – Inpost, DHL lub inny kurier. Jest szansa, że SMS-a otrzyma osoba, która akurat przypadkowo czeka na przesyłkę.

SMS informuje nas, że ze względu na wagę zamówionego przedmiotu należy dokonać dopłaty. Zwykle dopłata to bardzo mała kwota rzędu 1 zł. W SMS możemy znaleźć link do płatności. Bardzo ważne jest by wiedzieć, że jeśli wejdziemy w link i dokonamy płatności możemy stracić wszystkie środki!

Link w wiadomości kieruje nas do strony, która łudząco przypomina prawdziwą stronę pośrednika płatności np. PayU, Przelewy24 lub DotPay. PODSTAWOWA ZASADA TO ZAWSZE SPRAWDZIĆ LINK STRONY NA KTÓREJ JESTEŚMY!

Gdy wybierzemy nasz bank z listy i zalogujemy się na fałszywej stronie banku DAJEMY PRZESTĘPCOM NASZE DANE DO LOGOWANIA!

Teraz jak już oszuści mają nasze dane do logowania wystarczy, że zrobią przelew wszystkich naszych środków na swoje konto. W tym celu potrzebny będzie im kod SMS, który… zgadliście, sami im damy!

Na następnej stronie bowiem pojawia się autoryzacja wspomnianej opłaty dla kuriera i prosi nas o podanie kodu SMS. Sęk w tym, że w pośpiechu jeśli nie sprawdzimy czego dotyczy kod SMS to możemy nie zauważyć, że przelew wcale nie jest na 1 zł. Dlatego ZAWSZE CZYTAJMY I SPRAWDZAJMY CZEGO DOTYCZĄ SMS-y WERYFIKUJĄCE Z BANKU!

Inpost zamieścił nawet na swojej stronie komunikat w sprawie tego ataku: „Link zawarty w treści kierować może do niebezpiecznych zawartości i może spowodować wyłudzenie informacji, pieniędzy lub uszkodzenie urządzenia. Informujemy, że InPost NIGDY nie wysyła SMS-ów z informacją o dopłatach, a tym bardziej z linkami zewnętrznymi. Wszelkie informacje na temat rozliczeń pojawiają się wyłącznie w Managerze Paczek lub na fakturze.”

Pamiętajmy, że zawsze jeśli czujemy, że coś nie gra to POWINNIŚMY skontaktować się z kurierem i wyjaśnić czy faktycznie należy się jakaś dopłata! W SIECI ZAWSZE ZACHOWUJMY CZUJNOŚĆ!

Prosimy podajcie to dalej do wszystkich znajomych!

źródło: podaj.to