Mieszkanka Głogowa (woj. dolnośląskie) padła ofiarą oszustów. Za towar zapłacili oni tzw. banknotem prezentowym. Dodatkowo wyłudzili od kobiety 100 zł.

Banknot jest podobny do oryginału. Ma jednak wyraźnie nadruki, na których widnieje napis „souvenir” oraz informacja, że nie jest to środek płatniczy – poinformowała policja w Głogowie.

Sprawcy to osoby młode. Nie dość, że zrobili zakupy za pomocą fałszywego banknotu, to jeszcze wyłudzili 100 zł tytułem wypłaconej reszty. Policja zaznacza, że ich działanie to oszustwo zagrożone karą.

Oszustom grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Policja ich jeszcze nie namierzyła. Śledczy zaapelowali do wszystkich o ostrożność i sprawdzanie, jakie banknoty otrzymujemy, kiedy dokonujemy transakcji.

Wielu sprzedawców ma w swojej ofercie tzw. banknoty prezentowe, różnych walut, które są wytwarzane w celach rozrywkowych i opatrzone specjalnymi napisami np. „souvenir” lub podobnymi. W założeniu służą one tylko i wyłącznie do zabawy. Wytwarzanie i sprzedaż takich gadżetów nie jest zabroniona przez prawo – stwierdziła policja.

źródło: o2.pl