Nie ma co ukrywać, że osoby cierpiące na demencję nie mają łatwego życia. Potrafią wyjść na zakupy i zapomnieć, gdzie mieszkają. Często czują się bezradne i zagubione. Z pomocą cierpiącym na demencję przyszedł… rząd Holandii. To tam, pod Amsterdamem, utworzono mini miasto tylko dla osób starszych cierpiących na demencję. Zobaczcie zdjęcia!

Oto plan miasteczka położonego na obrzeżach Amsterdamu. Nazywa się Hogeweyk. Całość została sfinansowana przez organizacje rządowe.

1

Obecnie mieszka tam 150 pacjentów w 23 domach. Mają do dyspozycji supermarket, kawiarnię, sklep z narzędziami, restaurację, teatr…

2

W mieście pracuje aż 250 specjalistów z geriatrii, którzy wcielają się też w role kasjerów, kelnerek itp. Wszystko po to, by ułatwić funkcjonowanie osobom cierpiącym na demencję.

3

Pacjenci mają komfortowe warunki, a poza tym korzystają z profesjonalnej opieki medycznej. Uczęszczają na liczne zabiegi i rehabilitacje.

4

Czują się też w pełni potrzebni – dba się o to, by mieli zajęcie i by wykwalifikowany personel zawsze służył pomocą.

5

Co ciekawe, mieszkańcy Hogeweyk za nic nie płacą. Wszystko jest wliczone w miesięczne opłaty, jakie ponoszą rodziny pacjentów.

6

To dużo lepsze rozwiązanie niż typowy dom starców!

7

Jak Wam się podoba ten pomysł?

8

Nam bardzo przypadł do gustu, tylko jesteśmy ciekawi, ile wynoszą miesięczne opłaty. Jak myślicie?

9

źródło: podaj.to