Pelargonie cieszą się dużą popularnością wśród osób posiadających balkony. Są jednymi z najczęściej kupowanych i sadzonych roślin doniczkowych. Nie ma się co dziwić. Zachwycają kolorowymi kwiatami i ciekawymi liśćmi.

Pelargonie możemy pozyskać z wysiewu nasion lub z sadzonek. Najczęściej jednak wybieramy gotowe okazy, których czasem nawet nie trzeba przesadzać do nowej doniczki. Jak opiekować się kwiatami na balkonie, żeby kwitły jak najdłużej?

Kiedy sadzić pelargonie?

Pelargonie są roślinami ciepłolubnymi, dlatego powinno się je sadzić dopiero po 20 maja. Mija wtedy ryzyko wiosennych przymrozków. Część osób popełnia błąd – kupuje kwiaty wcześniej i wystawia je na balkon już na początku maja.

Przymrozki mogą spowodować przemarznięcie rośliny i jej zamieranie. Wystarczy niewielki spadek temperatury poniżej zera.

Jeśli nie chcesz, żeby to spotkało twoje kwiaty wystaw je na balkon dopiero po 20 maja. Możesz też na noc chować doniczki do mieszkania, a w dzień wystawiać je na zewnątrz

Najlepsze miejsce dla pelargonii

Niezależnie od odmiany, pelargonie mają podobne wymagania jeśli chodzi o stanowisko. Najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych i świetnie sobie radzą w pełnym słońcu.

Wyjątkiem jest pelargonia bluszczolistna, która preferuje lekki półcień.

Pelargonie będą się najlepiej czuły na balkonach położonych od strony południowej. Rośliny nie mogą być wystawione na działanie silnego wiatru, który może łamać pędy kwiatowe.

Jak wybrać pelargonię?

Wiemy już kiedy i na jakim stanowisku sadzić pelargonię. A jak wybrać odpowiednią sadzonkę? Najlepiej wybierać rośliny już kwitnące. W ten sposób otrzymamy zadowalający nas efekt ozdobny.

Podczas zakupów uważnie przyjrzyjmy się liściom pelargonii. Powinny mieć łady i zdrowy wygląd. Plamy i przebarwienia mogą świadczyć o tym, że roślina jest chora. Zwróćmy też uwagę czy na liściach i łodygach nie ma śladów żerowania szkodników.

Zdrowa sadzonka da nam gwarancję, że roślina będzie kwitła przez długi czas.

Jak sadzić pelargonie?

Sadzenie pelargonii nie jest trudne, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Roślina potrzebuje donicy o średnicy minimum 20 cm. Jeśli wysadzamy pelargonię do skrzynki, powinna mieć ona przynajmniej 15 cm szerokości. Do tradycyjnej skrzynki balkonowej mieszczą się zwykle 3 sadzonki.

Doniczki powinny mieć drożne otwory odpływowe. Na dno wysypujemy warstwę drenażową. Mogą to być kamyczki, potłuczone gliniane skorupy albo keramzyt.

Następnie wsypujemy warstwę ziemi specjalnie przeznaczoną dla pelargonii. Delikatnie umieszczamy rośliny w doniczce i przysypujemy warstwą ziemi.

Nie trzeba ich nawozić przez ok. 3-4 tygodnie po posadzeniu. Na koniec roślinę obficie podlewamy.

Jak podlewać pelargonie?

Pelargonie podlewamy obficie. Musimy jednak zwracać uwagę na to, żeby woda przelała się przed doniczkę.

Jeśli nadmiar wody nie będzie miał ujścia, podłoże będzie zbyt wilgotne i korzenie pelargonii zgniją, a cała roślina będzie do wyrzucenia.

Pelargonie podlewamy od dołu, czyli bezpośrednio na podłoże. Robimy to, gdy wierzchnia warstwa ziemi przyschnie.

W okresie dużych upałów pelargonię możemy podlewać nawet dwa razy dziennie.

Te proste zabiegi sprawią, że kwiaty będą kwitły przez długi czas.

źródło: parenting.pl