Unikalna roślina. Odstrasza mrówki, komary i nawet pomaga zdrowiu. Nadaje się do ogrodu i na parapet

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś opowiemy wam o eukaliptusie i jego ciekawych zastosowaniach.

Jak uprawiać eukaliptus w domu?
Eukaliptus jest ogromnych rozmiarów, szybkorosnącym drzewem z rodziny mirtowatych. Słynie z ozdobnych zielono-niebieskawych liści pokrytych białawym meszkiem. U młodych okazów układają się naprzemianlegle i mają sercowaty kształt; liście starszych okazów są gładkie, mają zieloną barwę i lancetowatą formę. Wydziela intensywny, charakterystyczny, orzeźwiający zapach.

Roślina pochodzi z Australii – chyba każdy kojarzy ją jako przysmak koali. Z powodzeniem jest uprawiany również na plantacjach w innych częściach świata, przede wszystkim tam, gdzie zimowe warunki nie są zbyt srogie. Istnieje wiele odmian eukaliptusa, wśród nich również takie, które nadają się do prowadzenia w doniczkach, jako mniejsze drzewka lub krzewy.

W Polsce uprawa eukaliptusa jest możliwa jedynie w pojemnikach, wystawianych latem na zewnątrz: na taras lub do ogrodu. Wśród polecanych odmian możliwych do uprawy w domu, w doniczkach znajdują się: eukaliptus śnieżny, (Eucalyptus pauciflora), eukaliptus sercowaty (Eucalyptus cordata), eukaliptus biały (Eucalyptus alba), eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus) lub cytrynowy (Eucalyptus citriodora). Z kolei eukaliptus niebieski (Eucalyptus gunnii) w prawdzie w naturze dorasta do 30 m wysokości, w polskim klimacie rośnie mniejszy (osiąga wysokość 2-3 m), co sprawia, że przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnym przycinaniu, można uprawiać go również jako krzew w ogrodzie. Jest odporny na temperatury do -20 st. C, jednak wymaga zapewnienia ochrony przed mroźnym wiatrem, który najbardziej mu szkodzi. Największe znaczenie dla medycyny i przemysłu kosmetycznego ma Eucalyptus globulus, głównie z którego pozyskuje się drogocenny olejek eukaliptusowy.

Eukaliptus – stanowisko
Dla dobrego rozwoju eukaliptus wymaga jasnego, najlepiej bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. W takich warunkach będzie rósł szybko, a jego liście intensywnie się wybarwią. W półcieniu natomiast ani wzrost, ani ozdobne liście nie będą imponujące.

Eukaliptus – temperatura
Tropiczne pochodzenie eukaliptusa oznacza, że preferuje on wysoką temperaturę powietrza: latem nie powinna przekraczać 25-27 st. C, a zimą nie mniej niż 16-18 st. C.

Eukaliptus – podłoże
Gatunek nie ma bardzo ścisłych preferencji względem gleby, jednak w zależności od odmiany, jego zapotrzebowanie może być inne. Przeważnie podłoże rośliny powinno być piaszczyste, lekkie i przepuszczalne, o zasadowym odczynie – może to być np. ziemia kompostowa zmieszana z piaskiem. Roślina nie przepada za nadmiarem stojącej wody, dlatego warto zapewnić jej odpowiedni drenaż.

Eukaliptus – pielęgnacja

https://www.instagram.com/p/Bx95Z0vIZ2r/?utm_source=ig_embed

Uprawiany w warunkach domowych eukaliptus nie potrzebuje obfitego podlewania, co nie znaczy jednak, że wcale nie trzeba dostarczać mu wody. Nawadniamy go umiarkowanie, ale regularnie, kiedy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Co ciekawe, najlepiej w tym celu używać deszczówki. Przeczytaj więcej o właściwościach deszczówki » W pierwszym roku po posadzeniu rośliny nie nawozimy. W drugim i kolejnych latach płynną odżywkę dostarczamy w okresie wzrostu co dwa tygodnie.

Eukaliptus — przycinanie
Eukaliptus rośnie szybko, należy więc pamiętać o regularnym przesadzaniu oraz przycinaniu – w przypadku mniejszych egzemplarzy trzymanych wyłącznie w domu, można je przeprowadzać przez cały rok. Większe okazy, wystawiane na zewnątrz i prowadzone jako krzew, przycina się korygująco wiosną, przed rozpoczęciem okresu wzrostu.

Eukaliptus – właściwości


Eukaliptus jest cenioną rośliną nie tylko ze względu na dekoracyjny wygląd. Pozyskiwane z niego olejki eteryczne obfitują w składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym oraz przeciwzapalnym. Wykorzystywany w takiej formie – dodawany do leków i preparatów kosmetycznych może wspomagać walkę z łupieżem oraz innymi chorobami skóry, m.in. liszajem oraz opryszczką.

W domowych warunkach olejek z eukaliptusa lub ususzone części rośliny: korę i liście, wykorzystać można jako dodatek do rozluźniających kąpieli oraz inhalacji. Eukaliptus łagodzi stres, działa odprężająco oraz ułatwia zasypianie. Jeśli nie mamy wanny, gałązki rośliny można zawiesić pod prysznicem. Może również łagodzić uciążliwe objawy migreny, bóle mięśniowe i reumatyczne. Co ciekawe, z suszu z eukaliptusa przygotować można napary oraz nalewki – w takiej formie będą wspierać leczenie chorób górnych dróg oddechowych.

Na tym jednak nie kończą się fantastyczne właściwości eukaliptusa! Uprawiany w doniczce i trzymany na parapetach będzie odstraszał mrówki oraz komary. Z olejku na jego bazie przygotować można też oprysk odstraszający na wolnożyjące koty.

źródło: deccoria.pl