Tych plam najtrudniej się pozbyć. Poznaj sprawdzone sposoby, które dadzą radę!

Plamy z krwi to jedne z najtrudniejszych do wywabienia. Jest wiele sytuacji, w których może dojść do zabrudzenia krwią ubrań, czy np. kanapy. Wystarczy lekkie skaleczenie czy odklejenie się plastra z rany. Jak pozbyć się takich plam? Pomogą domowe środki.

Krew mocno barwi, przez co zostawia trudne do wyczyszczenia plamy na ubraniach i różnych innych tkaninach. Możliwe jest usunięcie takich zabrudzeń, należy jednak trzymać się kilku zasad i użyć odpowiednich środków. Przydadzą się domowe produkty, które ma większość osób. Te o silniejszym działaniu nie powinny być używane do czyszczenia delikatnych materiałów, a grubsze tkaniny i tapicerki można potraktować środkami o mocniejszym działaniu i użyć ich większych ilości.

Usuwanie plam z krwi – ważna jest temperatura

Ważne jest, czy zabrudzenie jest świeże czy stare i to, jaką temperaturę będzie miała woda, która będziemy czyścić tkaninę. Używamy tylko bardzo zimnej wody! Ciepła czy nawet letnia może sprawić, że plama zaschnie i będzie trudniejsza do usunięcia.

Jak pozbyć się plam z krwi?

Świeżą plamę z krwi jak najszybciej należy zaprać w zimnej wodzie. Następnie posypać ją solą kuchenną i zostawić na około 60 minut, a późnej spłukać obficie (również zimną wodą).

Stare plamy z krwi będą wymagały większej ilości soli. Należy namoczyć ubrania w wodzie z solą kuchenną w proporcji 3 łyżek soli na jeden litr zimnej wody. Jeśli tkaniny są bardzo delikatne trzeba zmniejszyć ilość soli o połowę. Na końcu należy dokładnie wypłukać.

Usuwanie plam z krwi – przydatna może być soda oczyszczana

Podobnie działanie do soli kuchennej wykazuje soda oczyszczona – ją także możemy śmiało używać do wypierania plam. Dodanie soku z cytryny, który ma właściwości wybielające wzmocni działanie. W przypadku delikatnych tkanin oraz materiałów w intensywnych kolorach trzeba być ostrożnym – mogą się zniszczyć.

Czym jeszcze można usunąć plamy z krwi?

Woda utleniona. Wystarczy nanieść jej kilka kropli na plamę, przetrzeć i wypłukać w zimnej wodzie. Na mocno zabrudzone tkaniny można użyć wody utlenionej w proporcji – 200 ml na 1 l czystej, zimnej wody.

Płyn do mycia naczyń. Kilka kropel płynu do mycia naczyń powinno pomóc skutecznie wyprać tkaninę. Taki sam efekt da wyczyszczenie jej szarym, mocno spienionym mydłem.

Krochmal. Należy rozrobić z wodą i nanieść na zaplamione miejsce, poczekać aż wyschnie i usunąć. Tę czynność czynność należy powtarzać do skutku.

Jak pozbyć się plamy z kanapy?

Kanapę w zabrudzonym miejscu trzeba nawilżyć, posypać solą kuchenną i pocierać je. Taka papka powinna być zostawiona na ok. 1,5 godziny. Do usunięcia resztek soli można użyć odkurzacza.

źródło: fakt.pl