Trump: Jesteśmy jak świnka skarbonka, którą okradają wszyscy. To się kończy

Prezydent Donald Trump przestrzegł inne kraje przed działaniami odwetowymi wobec USA za amerykańskie cła na stal i aluminium. Wzięcie odwetu byłoby błędem – powiedział w sobotę, przed opuszczeniem szczytu G7 w Kanadzie.

Donald Trump oświadczył, że rozmawiał z przywódcami światowymi o swojej polityce handlowej i wezwał do wyeliminowania taryf celnych, barier handlowych i subsydiów. – Tak to powinno być – uznał.

Amerykański prezydent ujawnił, że powiedział pozostałym przywódcom państw G7, iż USA domagają się sprawiedliwego dostępu do rynków i położenia kresu nieuczciwym praktykom handlowym. – Stany Zjednoczone są wykorzystywane od wielu dziesięcioleci – powiedział.

Wyraził opinię, że jego poprzednicy w Białym Domu są odpowiedzialni za to, iż przywódcy innych krajów mogli zawierać układy niekorzystne dla USA. – To się wkrótce skończy. Albo przestaniemy z nimi handlować – stwierdził Trump. – Jesteśmy niczym świnka skarbonka, którą okradają wszyscy i to się kończy – powtórzył.

O „misji pokoju” w Singapurze

Trump oświadczył, że jego spotkanie 12 czerwca w Singapurze z przywódcą Korei Północnej jest dla Kim Dzong Una „jednorazową okazją” (ang. one-time shot). Powiedział, że wierzy, iż Kim jest gotów „zrobić coś pozytywnego dla swojego narodu, dla siebie i swojej rodziny”.

Szczyt w Singapurze nazwał „misją pokoju”, ale zarazem ostrzegł, że jeśli odczuje, że Kim nie jest poważny, nie będzie przedłużał rozmów.

Upomniał się o Rosję

Prezydent powtórzył swe stanowisko, zgodnie z którym do G7 powinna ponownie dołączyć Rosja. Zdaniem Trumpa byłoby to korzystne dla wszystkich krajów. Rosja została wykluczona z tej grupy, znanej wtedy jako G8, po aneksji Krymu w 2014 roku. Unia Europejska i państwa UE wchodzące w skład G7 są przeciwne ponownemu przyjęciu Rosji.