To przekręt, na którym można stracić oszczędności ! Polski bank ostrzega przed mailami o zaległej płatności

W sieci pojawił się wcale nie tak nowy przekręt, w wyniku którego możemy utracić wszystkie środki z konta bankowego. Zwracajcie uwagę na treść rozsyłanych maili oraz SMS-y wzywające do uregulowania płatności.

.

Jak informuje ING Bank Śląski w oficjalnym komunikacie, w polskim internecie pojawiło się kolejne oszustwo związane z bezpośrednim włamywaniem się na konta bankowe.

Wszystko zaczyna się od – mogłoby się zdawać – niewinnej wiadomości o nieuregulowanej płatności, czy to za gaz, czy to za prąd bądź wodę.

W momencie kliknięcia w podany w wiadomości link, komputer bądź telefon może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Działa ono w ten sposób, iż program „podmienia” stronę logowania do bankowości, przez co niczego nieświadomy użytkownik podaje swoje dane złodziejom.

Stąd już tylko krok od wykonania przelewu na fałszywy rachunek albo i wyczyszczenia konta ze wszystkich środków przez oszustów.

W takich sytuacjach warto przede wszystkim pamiętać o zachowaniu spokoju.

Nikt z nas nie chce otrzymywać wiadomości o konieczności wykonania pilnej płatności na dużą kwotę – wtedy bowiem najczęściej bez dłuższego zastanowienia po prostu klikniemy w link.

Tymczasem najpierw należy sprawdzić, do jakiej strony tak naprawdę przenosi (wystarczy najechać myszką na hiperłącze).

Dziwnie wyglądające adresy od razu powinny uruchomić „czerwoną lampkę” w naszych głowach.

Jeśli wiadomość otrzymaliśmy SMS-em, to warto pamiętać, iż bank nie będzie nam przypominał o konieczności wykonania przelewu.

Chyba że samodzielnie włączymy stosowną opcję w ustawieniach aplikacji.

O przekręcie było głośno już kilka lat temu, kiedy to wirus celował swoje ataki w stronę klientów BZ WBK, PKO BP czy mBanku.

Skoro ING wydało oficjalny komunikat w tej sprawie – wygląda na to, że wrócił do sieci.

Komercyjne pakiety antywirusowe mogą się pochwalić regularnymi aktualizacjami bazy danych komputerowych „szkodników”.

Jeśli potrzebujecie dodatkowego zabezpieczenia swojego peceta, poniżej znajdziecie oferty najlepszych z nich, dostępnych w polskich sklepach.

Żródło komputerswiat.pl