Te produkty postawią cię na nogi lepiej niż kawa. Pomogą również w leczeniu chorób

Źródło: Pixabay/jarmoluk

Kawa dla wielu osób jest nieodłącznym, a nawet głównym elementem porannego śniadania. Nic tak dobrze nie pobudza, jak aromat świeżo mielonych ziaren i łyk zaparzonej kawy. Ale czy na pewno?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie i do jej codziennego spożywania przyznaje się miliony Polaków. Ma wiele pozytywnych właściwości, w tym przypisuje jej się działanie ochronne przed rakiem, jednak najbardziej pożądaną cechą jest oczywiście podniesienie ciśnienia i pobudzenie. Dla wielu poranny kubek kawy to dawka energii na cały dzień, która trudno czymś zastąpić.

Jednak niektórzy z różnych względów nie mogą pić kawy. Może to się wiązać z podejrzeniem kamicy nerkowej, nadciśnienia lu innych schorzeń. Jak w takim wypadku skutecznie się pobudzić? Otóż jest wiele alternatyw, a niektóre z nich są nawet bardziej skuteczne niż „mała czarna”.

Kawa: czym ją zastąpić?

Wiele osób zamiast niej stosuje mocną herbatę. To pomaga, chociaż w minimalnym stopniu, jeśli jest to zwykła herbata z torebki. Jednak niektóre jej rodzaje potrafią bardzo mocno pobudzić nasze serce. Przykładem może być tu Matcha – zielona herbata, zawierająca kofeinę, a przy okazji zawierająca mnóstwo składników pozytywnie wpływających na nasz organizm.

Inna herbatą, coraz bardziej popularną w Polsce jest Yerba Mate. Yerba jednak pobudza w nieco inny – zdaniem wielu lepszy – sposób niż kawa. Oprócz podniesienia ciśnienia likwiduje ona także uczucie otępienia, którego trudno pozbyć się samą kawą. Ponadto yerba posiada wiele potasu i magnezu oraz innych składników, które bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. W dodatku yerby niemożna przedawkować, a jej działanie jest różne w zależności od tego, który raz zalewamy te same fusy.

Pobudza także oczywiście cukier. Dobrym rozwiązaniem jest gorąca czekolada z pieprzem cayenne (chilli). Warto użyć prawdziwego, najlepiej gorzkiego kakao oraz dodać szczyptę cayenne.

Kolejnym, choć tym razem drogim sposobem jest woda kokosowa z nasionami chia. Nasiona chia musza nasiąkną, dlatego napój najlepiej przygotowywać dzień wcześniej i na noc wsadzić do lodówki. W międzyczasie warto co jakiś czas zamieszać w szklance, aby nie porobiły się grudki. Napój ten nie tylko pobudza, ale też nawadnia i działa przez długi czas.

źródło: pikio.pl