Tata był zaskoczony, kiedy musiał podpisać dziwne pismo ze szkoły. Nie wierzył własnym oczom

Tata nie wierzył własnym oczom, kiedy 10-letnia córka przekazała mu pismo z uwagami od nauczyciela. Musiał je podpisać, lecz po przeczytaniu nie chciał tego zrobić. Zdecydował się poradzić innych rodziców, jak ma się zachować w takim przypadku.

Tata poprosił o poradę innych rodziców na otwartej grupie dyskusyjnej na Facebook’u. Opublikował także zdjęcie pisma, jakie otrzymał od nauczyciela swojej córki. Zdania komentujących rozłożyły się po równo, a ojciec zupełnie nie wie, jak powinien na to zareagować.

Tata był zaskoczony, kiedy musiał podpisać dziwne pismo ze szkoły

Pan Karol był zdziwiony tym, co otrzymał do rąk własnych. Córka przyniosła mu kartkę z lekcji techniki, na których były dokładnie wypisane wszystkie zasady obowiązujące przy danym przedmiocie.

– Kochani, takie coś przyniosła dziś moja córka (klasa 4) z pierwszej lekcji techniki. Zastanawiam się czy nie jest to lekka przesada. Strasznie dużo informacji… I jeszcze muszę się pod tym podpisać. Moje dziecko też – napisał pan Karol na grupie na Facebooku.

Kartka była zaskakująca, ponieważ znajdował się na niej system oceniania ucznia, a także wytyczne, co przygotować do każdej lekcji techniki oraz obowiązki, jakie spadają na córkę pana Karola. Szkolne pismo zwieńczone było miejscami na dwa podpisy – rodzica oraz ucznia, co miało pokazywać, że oboje zapoznali się z treścią i nie mają większych uwag do przebiegu lekcji i oceniania. Co więcej, takie informacyjne kartki uczniowie mogą dostać z każdego możliwego przedmiotu.

„Nie ma to jak dobra motywacja do nauki”

Czy podpisy do czegoś zobowiązują? Otóż nie. Najczęściej kończy się na tym, że rodzice takie kartki ignorują. To w pewien sposób potwierdzenie dla nauczyciela, że prawni opiekunowie nie mają żadnych uwag co do sposobu oceniania i przygotowania do lekcji, ale też zabezpieczenie, jeśli rodzic będzie miał pretensje dotyczące np. ocen. Czy pismo zostanie podpisane czy też nie – to nie ma znaczenia, ponieważ zasady oceniania obowiązują każdego tak samo. Wręczono to uczniom w kwestii informacyjnej.

Na grupie zdania są bardzo podzielone. Jedni są zadowoleni, że nauczyciel rozdaje kartki, z których wszystko jest jasne i dla rodzica i dla ucznia odnośnie prowadzenia lekcji i oceniania.

– A ja uważam że super, jasno opisane co za co, jasne dla rodzica, dziecka i nauczyciela – przyklasnęła jedna z kobiet.

– U nas to norma. Każdy nauczyciel przekazuje to na początku roku – dla niektórych rodziców jak widać to nie nowość.

Inni uważają to za lekką przesadę.

– Nie ma to jak dobra motywacja do nauki – ironizował ktoś inny.

– Zastanawiam się kto to wymyśla, czy to ma uzasadnienie w przepisach ustawy, konstytucji, nie statutu, bo tam też może być radosna twórczość. A gdzie obowiązki nauczyciela? – dziwiła się kolejna z kobiet.

źródło: pikio.pl