Polscy turyści spędzający wakacje w górach mogą być ostatnio świadkami nietypowych sytuacji. Muzułmanie, którzy również tłumnie odwiedzają te rejony, obchodzą obecnie ważne święto. Tradycja nakazuje im rozdawać dzieciom i biednym podarunki oraz pieniądze.

Uroczystość, którą obecnie celebrują wyznawcy islamu nazywa się Id al-Adha, czyli „Święto Ofiarowania” i trwa 4 dni. W trakcie tego święta są oni zobligowani do dawania dzieciom prezentów oraz jałmużny ubogim. Ci, którzy tej tradycji nie znają, a kiedy zauważą, że obca osoba wkłada ich pociechom w rękę upominkowy banknot, mogą się mocno zdziwić.

– W niedzielę przeżyłem kulturowy szok – mówił w rozmowie z Gazetą Krakowską Bartłomiej, taksówkarz z Zakopanego – gość z Bliskiego Wschodu zapytał kobietę, czy może wręczyć jej wnukom pewną kwotę jako prezent. W efekcie dwójka dzieciaków dostała po 500 zł każdy – opowiadał zdziwiony taksówkarz.

Podobne „prezenty” od muzułmańskich gości otrzymują również dzieci bawiące się w parkach i na placach zabaw w okolicach Krupówek. Zagraniczni turyści tłumaczą zdziwionym Polakom, że taka w ich kulturze obowiązuje tradycja i że czuliby się zwyczajnie urażeni, gdyby nie przyjęto od nich upominku.

Muzułmanie upodobali sobie polskie góry i od kilku lat bardzo często wybierają je jako swój wakacyjny kierunek. Lubią do nas przyjeżdżać, ponieważ czują się u nas bezpiecznie. Największym atutem spędzania wakacji w Polsce są jednak niskie ceny i towarzysząca im wysoka jakość usług. Jak widać nie szkoda im także pieniędzy na upominki dla polskich dzieci.

źródło: turystyka.wp.pl