Projekt ustawy wprowadzającej 500+ także na pierwsze dziecko już jest gotowy. Ale uwaga rodzice! Jeśli chcecie szybko skorzystać z nowego programu, trzeba pilnować terminów. Podpowiadamy, co zrobić, by jak najszybciej dostać od państwa 500+.

Zmiana jest zasadnicza, bo od 1 lipca 500+ przysługiwać będzie na każde dziecko do 18. roku życia bez względu na dochody rodzin. Pieniądze nie będą przyznawane automatycznie, ale rodzice będą musieli składać wnioski. Kto się pospieszy, może dostać pieniądze nawet w ciągu kilku dni!

• Złóż wniosek przez internet

Najwcześniej ruszy przyjmowanie wniosków przez internet, bo już 1 lipca. Będzie go można złożyć przez strony banków, ale także portal [email protected] i Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Tym razem formularz będzie maksymalnie uproszczony, jego wypełnienie nie powinno sprawić trudności. Co ważne – nie trzeba będzie dołączać żadnych dokumentów, bo pieniądze będą przyznawane niezależnie od dochodu! Co ważne, od razu będzie można także wystąpić o wnioski na 500+ na starsze dzieci także na nowy okres zasiłkowy (zaczyna się od października i potrwa do maja 2021 r.). Pieniądze będzie można dostać dosłownie w kilka dni – zwłaszcza w mniejszych gminach.

• Uważaj na gwarancję

Urzędy będą zalane wnioskami, bo 500+ na pierwsze dziecko dostanie o trzy miliony dzieci więcej. Dlatego rząd daje trzy miesiące na ich rozpatrzenie. Ale uwaga! Każdy kto złoży wniosek do końca września ma gwarancję, że państwo naliczy mu 500+ na pierwsze dziecko od 1 lipca.

• Im później wniosek, tym później pieniądze

Nie opłaca się czekać. Kto złoży wniosek w październiku, świadczenie będzie miał naliczone dopiero od tego miesiąca (w dodatku pieniądze będą naliczone dopiero od października). Wypłata może nastąpić dopiero pod koniec grudnia. Kto złoży wniosek w listopadzie – 500+ może dostać dopiero pod koniec stycznia 2020 r.

źródło: fakt.pl