Tajemnica córki Stalina wyszła na jaw. Miała romans z polskim pisarzem

Jerzy Kosiński, autor bestsellerowego „Malowanego ptaka”, był bliskim przyjacielem Swietłany Alliłujewej, córki Józefa Stalina. Polski pisarz nazywał ją swoją „siostrą”.

Przez wiele lat oboje ukrywali, że łączył ich też gorący romans i seks! Tę tajemnicę oboje zabrali do grobu… Jak się poznali i dlaczego Kosiński nie oświadczył się Swietłanie?

– Jerzego Kosińskiego poznałam w Paryżu przez Andrzeja Żuławskiego. Na początku lat 80. w domu polskiego reżysera w Fontainebleau pod Paryżem, spotykali się polscy emigranci, intelektualiści i artyści, by rozmawiać o życiu na obczyźnie.

Na pierwszy rzut oka Jerzy był dla mnie okropnie brzydki, miał straszną twarz, ale był niezwykle fascynujący. Był dowcipny, mówił to, co chciał. Nie odpowiadał na pytania, raczej sam je zadawał. Utalentowany. W pewnym momencie zeszło na Swietłanę.

Kosiński przypomniał, że Alliłujewę poznał w Nowym Jorku, w Princetown – mówi Fakt24 Beata de Robien, autorka książki „Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina” (Wyd. Sonia Draga).

Jerzy Kosiński opowiedział o kulisach pierwszego spotkania ze Swietłaną już w 1977 roku. W powieści „Randka w ciemno”, która w Polsce ukazała się dopiero 1992 roku, opowiedział o tym, jak główny bohater dowiaduje się, że jego sąsiadką jest córka Chruszczowa. Dlatego postanawia się z nią spotkać.

Kosiński był sąsiadem Swietłany

– Jerzy Kosiński był jedynakiem i stąd się wzięło nazywanie Swietłany „siostrą”. Poznali się w Princetown, na początku lat 70. Tam córka Stalina wynajęła mieszkanie, w którym natknęła się na gigantyczną bibliotekę.

Pierwszą książkę, po którą sięgnęła i przeczytała, był „Malowany ptak”. Od tej chwili zaczęła marzyć, by poznać autora tak znakomitej i poruszającej powieści.

Minęło zaledwie kilka dni, gdy usłyszała, że Kosiński jest jej sąsiadem! Nie musiała długo czekać, nim pisarz zapukał do jej drzwi. Jeden wieczór wystarczył, by przypadli sobie do gustu – opowiada Beata de Robien.

Chociaż oboje nigdy oficjalnie nie potwierdzili, że łączy ich romans, przyjaciele Jerzego i Swietłany domyślali się prawdy. – Ich romans przeobraził się w braterstwo i przyjaźń.

Swietłana zakochała się w Kosińskim, ale od początku zdawała sobie sprawę, że polski pisarz nie jest dobrym kandydatem na męża. Gdyby się jej oświadczył, to wówczas pewnie dałaby mu kosza – dodaje de Robien.

Córka nadal ja nienawidzi!

Dla Swietłany rozstanie z Kosińskim, a potem jego samobójcza śmierć, to były kolejne z pasma jej życiowych porażek. Odkąd 6 marca 1967 roku Alliłujewa uciekła z ZSRR i poprosiła amerykańskiego ambasadora Charlesa Bowlesa o azyl polityczny i zorganizowanie przerzutu ze Szwajcarii do USA, przez rodaków zaczęła być traktowana jako wróg narodu.

A także jako osoba niespełna rozumu i fatalna matka. – Katia, którą Swietłana porzuciła, gdy jej córka była nastolatką, do dziś jej tego nie wybaczyła. Ma teraz prawie 70 lat i z nikim się nie kontaktuje.

Mieszka na Kamczatce. Jak zobaczyła w 2011 roku relację z pogrzebu matki, wyrzuciła telewizor na śmietnik! Kompletnie zdziczała. Nie chce rozmawiać o Swietłanie – twierdzi de Robien.

W szwajcarskich archiwach, do których dotarła autorka książki „Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina”, wywiad radziecki nadał Swietłanie Alliłujewej pseudonim „Kukułka”. – Ale to nie wszystko.

W archiwach znalazłam informację, że w Szwajcarii czyhał na Swietłanę ktoś od „mokrej roboty”. Niewykluczone, że planowano jej morderstwo. Nie wiadomo jednak, dlaczego z tego pomysłu ostatecznie zrezygnowano! – przyznaje polska pisarka, która na co dzień mieszka w Paryżu.

Zarobiła 350 milionów!

Do końca życia Swietłana Alliłujewa była obserwowana przez służby wywiadowcze, zarówno rosyjskie, jak i amerykańskie. Do śmierci nie dano jej spokoju. Nawet w przytułku w stanie Wisconsin deptano jej po piętach.

– Od początku lat 90. Swietłana żyła na uboczu. Była rozczarowana ludźmi i światem. Utrzymywała się z renty, mimo iż po ucieczce do USA zarobiła aż 350 milionów dolarów!

Była jednak na tyle lekkomyślna, a zarazem do przesady hojna, że całą zarobioną sumę roztrwoniła. To niewiarygodne – dodaje Beata de Robien.

Swietłana Alliłujewa, jako Lana Peters, zmarła 22 listopada 2011 roku w Richland Center. Córka sowieckiego dyktatora Józefa Stalina chorowała na raka jelita grubego.

Jerzy Kosiński odebrał sobie życie 3 maja 1991 roku. W pożegnalnej notce napisał: „Kładę się teraz do snu, na trochę dłużej niż zwykle. Nazwijmy to wiecznością”.

Beata de Robien ukończyła filologię w Krakowie, Berkeley i Paryżu, gdzie zrobiła doktorat. Wyszła za francuskiego arystokratę. Mieszka i pisze we Francji.

6

1

2

3

4

5