Na Śląsku rozpoczęły się zdjęcia do drugiego sezonu serialu „Stulecie Winnych”, który wiosną 2019 podbił serca widzów TVP1. Reżyserem trzynastoodcinkowej serii będzie Michał Rogalski, a w rolach głównych wystąpią ponownie m.in. Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Weronika Humaj i Karolina Bacia. Do obsady dołączą również Stefan Pawłowski, Piotr Rogucki, Mateusz Janicki i Lesław Żurek.

Drugi sezon serialu, zatytułowany „Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli”, opowiada dalsze losy wielopokoleniowej rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, a jego akcja osadzona jest w latach 1939 – 1952. To historia zwykłych ludzi, żyjących w niezwykłych czasach, której tłem są okrutne realia II wojny światowej.

Historia nacechowana heroicznymi postawami jednostek walczących z bronią w ręku, zmagających się z okupacyjną codziennością, walczących o zachowanie życia i godności. Kochająca się rodzina Winnych stanie ponownie w obliczu śmierci i narodzin, a upragniony koniec wojny nie będzie oznaczał wymarzonej wolności…

Na bohaterów czekają inwigilacja, represje i więzienie, które staną się przeszkodą w drodze do normalnego życia. Czy wszyscy zdołają przystosować się do nowej rzeczywistości?

Zdjęcia do nowego sezonu produkcji TVP zostaną zrealizowane m.in. w czterech śląskich miastach: Katowicach, Chorzowie, Zabrzu i Gliwicach, gdzie twórcy odnaleźli unikalną architekturę, w której wykreują klimat okupowanej Warszawy, Powstania Warszawskiego, a także pierwszych powojennych lat stolicy. Planowane są również zdjęcia w Warszawie, Sierpcu i Radomiu.

– Każde z tych miejsc wybrane jest nieprzypadkowo. Zależało nam na wiernym oddaniu realiów tamtych lat – powiedział Wirtualnymmediom.pl Ryszard Sibilski, prezes Endemol Shine Polska.

Reżyserem drugiego sezonu serialu jest Michał Rogalski, twórca m.in. „Czasu honoru” i „Wojennych dziewczyn”. Za scenariusz, powstały na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej odpowiada zespół pod kierownictwem Ilony Łepkowskiej, a za zdjęcia Michał Lisiecki i Łukasz Gutt.

– Jest to bardzo wymagająca i ambitna produkcja, w której próbujemy odtworzyć historyczny klimat okupowanej Warszawy, getta, Powstania Warszawskiego oraz pierwszych powojennych lat stolicy – skomentował Sibilski.

– W serialu „Stulecie Winnych” ważna jest dla nas autentyczność. Widzowie obdarzyli serial zaufaniem. Dlatego Twórcy z niebywałą starannością podchodzą do kwestii charakteryzacji, scenografii i kostiumów, wykorzystując najwyższe umiejętności w tym zakresie – dodał.

Duma Kurskiego i Łepkowskiej
Pierwszy sezon „Stulecia Winnych” nadawany był na antenie TVP1 w niedziele o 20.15, od 3 marca do 26 maja 2019 roku. Średnia oglądalność wszystkich 13 odcinków produkcji wyniosła 2,83 mln osób, o 810 tys. tys. widzów więcej niż drugą serię „Wojennych dziewczyn” pokazywanych rok temu w tym samym paśmie – donosił portal Wirtualnemedia.pl.

Produkcja dała TVP1 pozycję zdecydowanego lidera całego rynku telewizyjnego. Jacek Kurski pękał z dumy publikując na Twitterze wyniki oglądalności serialu:

Opiekunką literacką serialu, podobnie jak pierwszego sezonu, została Ilona Łepkowska. Dlaczego zgodziła się na tę funkcję?

– Lubię robić rzeczy nowe. Nie chcę zamykać się w serialach obyczajowych, współczesnych, w telenowelowych, więc kiedy zaproponowano mi pracę przy adaptacji książki Ałbeny Grabowskiej, pomyślałam, że jest to coś ciekawego. Uznałam, że jest to szansa na zrobienie serialu premium z większym budżetem, inscenizacją, pieczołowicie przygotowanym scenograficznie, ze świetnym reżyserem, a przede wszystkim czegoś, czego jeszcze nie robiłam. Widziałam już pierwsze trzy odcinki i myślę, że jest to coś, co może się spodobać widzom – zdradziła nam Łepkowska.

Kilka dni temu scenarzystka, za pomocą Facebooka, przekazała nowiny dotyczące 2. sezonu serialu i już zapowiedziała kolejną jego serię:

„Praca nad scenariuszami drugiego sezonu serialu ‚Stulecie Winnych’ była naprawdę trudna i żmudna… Ale to już za nami, teraz pracuje ekipa na planie. A my, scenarzyści? Cóż, trzeba się chyba zabrać za scenariusze trzeciego sezonu, jak Państwo sądzicie?”.

źródło: swiatseriali.interia.pl