Rozpoczęły się przeceny, a wraz z nimi totalne szaleństwo. Wariują konsumenci, a sprzedawcy cierpią. Postanowiliśmy zagłębić się w -nazwijmy to szczerze- biznes, jakim jest magia wyprzedaży.

Pamiętaj, że przekreślona cena prawdopodobnie nie istniała
„Wolne żarty, że bluzka, za którą płacisz 20 złotych kosztowała wcześniej 159. Nie umiem zliczyć, ile razy naklejałem fałszywą cenę i na nią tę ‚nową’, rzekomo po obniżce. To najbanalniejszy, ale też najskuteczniejszy trik marketingowy, jaki jest wykorzystywany w sieciówkach. Mechanizm działania jest banalny. Widzisz białą etykietę z wygórowaną ceną, a pod spodem pomarańczową (tak, tak kolor ma zwracać twoją uwagę), na której widnieje cena 20 złotych” – mówi w rozmowie z nami jeden z pracowników znanej sieciówki.

Niestety, jest to trik który działa na nas wszystkich. Mamy bowiem wrażenie, że złapaliśmy okazję życia. Niestety, to nieprawda. „W najlepszym wypadku taki element garderoby kosztował 30 złotych. Oczywiście nie jest to regułą, ale uwierzcie mi, zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać” – dodaje były sprzedawca.

Na wyprzedażach znajdziesz ubrania z kolekcji, które były dostępne w sprzedaży kilka lat temu
To nie jest kiepski żart. Jeśli często bywasz w określonym sklepie i widzisz sukienkę, o której istnieniu nie miałaś wcześniej pojęcia, to prawdopodobnie znajdowała się ona w magazynie przez kilka ostatnich lat. „Nie ma czegoś takiego jak polityka sklepu. To znaczy w teorii oczywiście jest, ale w praktyce liczy się czysty zysk. Trudno nawet podsumować, jakie utargi wykręca się podczas przecen. Między innymi dlatego, że wygrzebujemy ubrania z magazynów. Niektóre trzeba prasować i odkurzać, bo nie nadają się do sprzedaży” – mówi sprzedawca jeden z sieciówek.

Dodaje, że klienci – każdego roku – dają się nabrać i wydają mnóstwo pieniędzy na elementy garderoby, które są im nie tylko zbędne, ale po prostu stare, nierzadko zniszczone i niemodne.

Ty tracisz pieniądze, a pracownicy sieciówek cierpią
Podczas wyprzedaży cierpią nie tylko wasze portfele, ale także pracownicy sieciówek. Nieludzki wysiłek, nadgodziny (których nigdy nie odbiorą) oraz chaos.

„Na samo wspomnienie wyprzedaży robi mi się słabo. Zmiany po 12 godzin, obolałe stopy, siniaki od wieszaków – a jest ich mnóstwo, bo w przymierzalniach kolejki są od rana do wieczora, więc regularnie trzeba wszystko roznosić. Po drugie, w trakcie wyprzedaży ludzie nagle zachowują się, jakby zasady dotyczące kultury osobistej ich nie dotyczyły, czyli zostawiają ubrania, gdzie popadnie, brudzą podkładem do twarzy, a nawet drą. Nie cierpię słuchać komentarzy: ‚Nie odpowiada ci? To się zwolnij’. Czy to, że ktoś kupuje t-shirt za 20 zł z metką sieciówki uprawnia go do chamskiego zachowania?” – wspomina Kasia, która jakiś czas temu pracowała w sklepie odzieżowym.

To jeszcze nie koniec. Okazuje się, że klienci potrafią być wyjątkowo bezczelni, a pracodawcy i tak obrzucają winą pracowników.
„Na wyprzedażach wszyscy dostają małpiego rozumu. Do końca życia nie zapomnę, jak po tym, gdy poukładałam na regale kupkę ubrań, podeszła jakaś kobieta. Spojrzała na mnie, uśmiechnęła się wrednie i szarpnęła spod spodu bluzkę, jednocześnie wywracając wszystko to, co do tej pory złożyłam” – mówi w rozmowie z nami Ania, która także ma na swoim koncie pracę w sieciówce.

Wyprzedaże. Czy naprawdę warto?
I tak i nie. Jeśli naprawdę czegoś potrzebujemy, to oczywiście warto się za tym rozejrzeć i kupić w niżej cenie. Jeśli jednak udajemy się na zakupy bez celu, to musimy liczyć się z tym, że wydamy dużo pieniędzy i możliwe, że tych ubrań nigdy nie założymy.

źródło: ofeminin.pl