Srebrna zastawa to coś, co zawsze dobrze wyciągnąć na specjalną okazję. Srebro ma jednak jedną wadę – z czasem ciemnieje i żółknie, tracąc swój blask.

Pewnie myślisz, że przywrócenie srebrnej zastawie dawnego blasku to zajęcie, które wymaga mnóstwo czasu. To jednak nieprawda. Dzisiaj mamy dla Ciebie bardzo proste sposoby na to, jak szybko i przyjemnie zwrócić blask srebrnym przedmiotom i to bez chemii oraz drogich środków.

Soda oczyszczona

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wypolerowanie srebra to użycie sody oczyszczonej. Ta magiczna substancja, która ma mnóstwo różnych zastosowań poradzi sobie również z czyszczeniem srebra.

Najpierw ułóż folię aluminiową na dnie rondla, zlewu lub miski. Połóż srebro tak, aby od dołu miało kontakt z aluminium. Wypełnij naczynie wrzącą wodą i zanurz w niej srebro. Teraz dodaj kilka łyżeczek sody oczyszczonej.

Zostaw wszystko na około 10 minut, aż powłoka zniknie. Następnie dokładnie opłucz srebro pod bieżącą wodą i wypoleruj szmatką.

1

Pasta do zębów

Może brzmi to dziwnie, ale pasta do zębów jest kolejnym magicznym składnikiem. Powód jest prosty – pasta często zawiera w składzie substancje ścieralne, które mają czyścić zęby. Podobny efekt uzyskamy przy srebrze. Metoda ta jednak nie jest polecana do srebrnych rzeczy, do których jesteś mocno przywiązany, bo pasta może zostawić na nich rysy.

Nabierz nieco pasty do zębów na szmatkę, potrzyj nią srebro, a jeśli trzeba będzie dodaj więcej pasty. Opłucz wszystko dokładnie i wypoleruj srebro suchą szmatką. Efekt będzie zaskakujący.

2

Ketchup

Ketchup jest kolejną substancją, którą ktokolwiek podejrzewałby o właściwości polerujące srebro. Nie jest on jednak aż tak czasowo wydajny.

Ketchup zawiera pewne kwasy, które reagują na kontakt ze srebrem. Zrób to samo, co w przypadku pasty do zębów – nałóż nieco ketchupu na szmatkę, pocieraj nią przedmiot i wszystko opłucz.

3

Porady

Jeśli srebro jest tylko lekko odbarwione, często wystarczy zwykłe polerowanie. Jeśli jednak Twoje srebro jest mocno zaśniedziałe, może okazać się, że trzeba będzie polerować je kilka razy którymś z powyższych sposobów.

Jeśli jesteś w posiadaniu antyków ze srebra, które są Ci bliskie, zanim cokolwiek zrobisz, skonsultuj się ze specjalistą. Lepiej zachować ostrożność.

4

źródło: patrztu.news