Sposób na wysiewanie roślin. Zastosuj w ogrodzie, efekt cię zaskoczy

Wiosenne prace w ogrodzie zacznij od usunięcia chwastów. Potem przekop i starannie rozdrobnij ziemię, by nasiona nie zapadały się zbyt głęboko.

W kwietniu posadź na balkonie bratki

Na rabacie

Wysiej jednoroczne: aster chiński, chaber, nagietek, czarnuszkę, maciejkę, maczek kalifornijski, nasturcję, maki. Nie siej wszystkich nasion na raz, rób to partiami, co 7-10 dni. Dzięki temu kwiaty będą kwitnąć dłużej.

Cebule mieczyków, krokosmi, tygrysówek możesz już włożyć do ziemi, pod warunkiem, że jest sucha. Jeśli nie jest, poczekaj z sadzeniem jeszcze 2-3 tygodnie. Pamiętaj, by wcześniej dobrze ziemię spulchnić i nawieźć.

Pod koniec miesiąca do gruntu możesz wysiać słoneczniki – zarówno te dekoracyjne, jak i przeznaczone do jedzenia, a także groszek pachnący, osteospermum, eszolcję, powój trójbarwny, wilec.

Na balkonie

W kwietniu posadź na balkonie bratki. Nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zera, im to nie zaszkodzi. Podlewaj je regularnie, ale niezbyt obficie. Gdy przekwitną, przesadź je na rabatę albo zostaw w donicy i nawoź raz na dwa tygodnie, a wkrótce znowu zakwitną.

Możesz też już posadzić stokrotki i niezapominajki. Znajdź im miejsce osłonięte od wiatru. Gdyby zapowiadano nocne przymrozki, okryj je jutą lub agrowłókniną albo przenieś doniczki czy skrzynki do domu.

Z sadzeniem innych kwiatów lepiej poczekaj, aż zrobi się cieplej, czyli co najmniej do połowy maja.

Można już wysiać nasturcje

W domu

W doniczkach posadź bulwy dalii. Jeśli zrobisz to teraz, kwiaty zakwitną już w czerwcu, czyli dużo wcześniej niż te posadzone od razu na rabacie.

Przygotuj rozsadę poziomek. Nasiona wysiej do pojemnika, lekko przysyp piaskiem, przykryj szkłem lub folią. Postaw w miejscu z rozproszonym światłem. Codziennie zraszaj ziemię i na 20 minut uchylaj przykrycie. Całkiem je zdejmij dopiero, kiedy ukażą się roślinki. Do osobnych doniczek rozsadź je, gdy będą miały po 3 listki.

Wysiej truskawki i poziomki

Podobnie możesz przygotować rozsadę truskawek.

Na grządkach

Na grządkach posiej buraki, cebulę, koper, marchew, pietruszkę, rzodkiewkę, groszek, kapustę, bób.

Nie zapomnij o wysianiu warzyw

Wysiej po dwie rośliny na jednej grządce. Dobierz warzywa różniące się czasem wegetacji, np. marchewkę z rzodkiewką, buraki z koperkiem, rzodkiewkę z cebulą czy kapustę z koperkiem. Taka uprawa to oszczędność miejsca, wody i pracy.

źródło: styl.pl