Laura Pausini – popularna włoska wokalistka 16 maja obchodzi swoje 45. urodziny.

Laura Pausini tworzy muzykę, która jest mieszanką popu, soulu, muzyki latynoskiej, ale też rocka.

Jest jedną z największych gwiazd włoskiej piosenki. Współpracowała z takimi artystami, jak m.in.: Andrea Bocelli, Luciano Pavarotti, Phil Collins, Ray Charles, Charles Aznavour, Josh Groban, James Blunt, Michael Bublé, Marc Anthony, Michael Jackson, Julio Iglesias, Eros Ramazzotti czy Tiziano Ferro.

Pausini ma na swoim koncie 14 albumów studyjnych nagranych w różnych językach. Wokalistka śpiewa po włosku, hiszpańsku, angielsku, portugalsku i francusku.

Zadebiutowała w 1993 roku na festiwalu włoskiej piosenki w San Remo, gdzie wygrała śpiewając balladę „La solitudine” (Samotność). W tym samym roku zadebiutowała też albumem, który nazwała swoim imieniem i nazwiskiem.

Laura Pausini posiada rozległą skalę głosu, która wynosi 3,5 oktawy. Z tego powodu jej głos jest uznawany za jeden z najmocniejszych na świecie. Wokalistka bywa porównywana do Celine Dion czy Barbry Streisand.

Pausini jest pierwszą włoską piosenkarką, która otrzymała nagrodę Grammy. Jest trzykrotną laureatką Latin Grammy Awards dla najlepszej wokalistki w 2005, 2007 i 2009 roku oraz Grammy Awards za najlepszą płytę pop w 2006 roku.

W 2007 roku jako pierwsza kobieta dała koncert na jednym z największych stadionów świata – San Siro. Słuchała jej tam ponad 70-tysięczna publiczność. Po koncercie artystka wydała DVD z tego wydarzenia.

W 2009 roku wokalistka zorganizowała charytatywny koncert, również na stadionie w San Siro, na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Aquili. Do udziału w tym wydarzeniu Pausini zaprosiła ponad 100 włoskich artystów, z czego ostatecznie wzięło w nim udział ponad 40. Dochód, który wtedy uzyskano, wynosił 3 miliony euro.

Laura Pausini wspiera małżeństwa homoseksualne i potępia homofobię.

W 2016 roku podczas koncertu w Meksyku spełniła prośbę jednego z fanów, który chciał się oświadczyć swojemu partnerowi. Luis chciał zaskoczyć przyszłego męża – Julio – w trakcie występu Pausini i poprosić go wtedy o rękę.

Pausini chętnie wzięła udział w niespodziance i podczas koncertu poprosiła parę na usytuowaną na scenie kanapę. Trzymając Luisa i Julio za ręce, tuż przed wykonaniem piosenki „Nuestro amor de cada dia”, powiedziała: „Z tą piosenką, ogłaszam was mężami”.

Wokalistka wraz z aktorką Paolą Cortellesi były bohaterkami programu telewizyjnego „Laura & Paola”. Składał się on z trzech odcinków, w których życie dwóch gwiazd, ale przede wszystkim dwóch kobiet, przedstawione było jako spektakl. W każdym odcinku opowieści o życiu osobistym przeplatały się z występami muzycznymi, monologami i zabawnymi sytuacjami, w których do Laury i Paoli dołączały wielkie postaci kina, muzyki i telewizji.

Laura Pausini w marcu 2018 r. wydała płytę „Fatti sentire” (ukazała się we włoskiej i hiszpańskiej wersji językowej).

Wokalistka brała udział w telewizyjnych talent shows jako jurorka – w programach „La Voz Mexico”, „La Voz” (Hiszpania) i „Factor X” (Hiszpania).

źródło: muzyka.interia.pl