Siatkarka przegrała z chorobą, ale urodziła zdrową córkę. Co mąż Agaty Mróz mówił ich córce, gdy pytała o mamę?

Agata Mróz była wybitną polską siatkarką, zdobywczynią złotych medali na Mistrzostwach Europy. Jedenaście lat temu sportowym światem wstrząsnęła wiadomość o jej śmierci. Agata Mróz zmarła 4 czerwca 2008 roku we Wrocławiu po długiej walce z białaczką. Miała 26 lat. Siatkarka przegrała z chorobą, ale wygrała walkę o życie swojej córeczki.

Agata Mróz urodziła się 7 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Jako 17-latka dowiedziała się, że jest chora. W 2007 roku zakończyła karierę. Wtedy stało się jasne, że jedynym dla niej ratunkiem miał być przeszczep szpiku. Gdy znaleziono dawcę, lekarze wyznaczyli termin zabiegu na 22 listopada 2007 roku. W tym samym czasie okazało się, że Agata Mróz jest w ciąży!

Agata Mróz stanęła przed wyborem – ocalić swoje życie, czy córki. Nie dokonując aborcji siatkarka podjęła ryzyko. Postanowiła urodzić Lilianę. Córka przyszła na świat 4 kwietnia. 22 maja 2008 roku Agata Mróz przeszła udany zabieg szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ósmego dnia po przeszczepie do organizmu siatkarki wdała się posocznica i doszło do wstrząsu septycznego. Lekarzom nie udało się uratować siatkarki. Agata Mróz zmarła 4 czerwca 2008 roku.

W dniu śmierci Mróz pozostawiła po sobie pogrążonego w żałobie męża, Jacka Olszewskiego oraz zaledwie 2-miesięczną córeczkę, Lilkę. 26-letnia zawodniczka została pochowana 9 czerwca 2008 roku w Tarnowie. Rok po ślubie z Jackiem Olszewskim.

Po śmierci Mróz powstała Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Jej nadrzędnym celem jest popularyzacja krwiodawstwa, transplantacji i przeszczepu szpiku kostnego.

W 2012 roku powstał film biograficzny o Agacie Mróz pt. „Nad życie”. W główną rolę wcieliła się Olga Bołądź.

Osiem lat po śmierci Agaty Mróz, jej mąż, ukrócił wszelkie spekulacje na temat okoliczności jej śmierci, które rokrocznie były przez wielu podnoszone. – To nie przez Lilkę umarła, tylko przez brud w szpitalu – powiedział niemal rok temu Jacek Olszewski w wywiadzie dla „Vivy!”.

Przez wiele lat Olszewski nie rozmawiał z córką na temat okoliczności śmierci Agaty Mróz. Gdy Lila pytała go, gdzie jest mama, odpowiadał: – Córka wie, że ta mama gdzieś tam jest, ale przecież nigdy jej nie poznała.

źródło: fakt.pl