Pamiętamy ich z czasów, gdy byli brzdącami, których energia rozsadzała ekran. Dziś chętnie rozliczamy z tego, „na kogo” wyrośli, bo skoro mieszkają w świecie naszej wyobraźni, to… chyba nam wolno. Z tych obserwacji wynika niezbicie, że ich życie nie jest wiecznym kinderbalem, ani niekończącym się odcinaniem kuponów…

Krzysztof Janczar /Kurnikowski /AKPA

Krzysztof Janczar, czyli Paweł Jankowski z „Wojny domowej”, to syn znanego aktora teatralnego i filmowego – Tadeusza Janczara – swoje pierwsze kroki stawiał właśnie na planie „Wojny domowej” pod zmienionym nazwiskiem – Musiał. Uznanie krytyki zdobył pod koniec lat 70. dzięki roli Tomka „Bicza” Maliniaka w filmie ”Nie zaznasz spokoju”. Za tę kreację otrzymał nagrodę Srebrnej Plakietki na festiwalu Gdańskim. Grywał także w teatrach w Jeleniej Górze i Warszawie. Ciągle jednak marzył o karierze za Oceanem. W 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Imał się tam różnych zawodów, od sprzedawcy czy barmana po operatora komputerów. Szczęśliwym trafem dostał też niewielką rolę w filmie sensacyjnym „Czerwony świt”, co pozwoliło mu dostać się do zawodowego związku aktorów. Potem zagrał jeszcze w „Locie świerkowej gęsi” i serialu „Mike Hammer”. Po dłuższej przerwie wystąpił w najbardziej znanym filmie w jego karierze – ”Polowaniu na Czerwony Październik”. W Polsce znany z „Pułkownika Kwiatkowskiego”, „Brata naszego Boga”, „Małej matury 1947” czy – ostatnio – „Wojny męsko-żeńskiej”. Choć zagrał w ponad 30 serialach, widzowie kojarzą Janczara przede wszystkim jako Bolesława Kazunia, drobiarza, kuzyna Lubiczów. Prywatnie jest żonaty i ma syna – Krzysztofa Artura.

Mikołaj Radwan /Bujnowicz /AKPA

Mikołaja Radwana telewizyjna widownia zapamiętała jako rezolutnego chłopca z serialu „Tata, a Marcin powiedział”, w którym partnerował Piotrowi Fronczewskiemu. Po zakończeniu produkcji i emisji tego cyklu wystąpił jeszcze w epizodycznych rolach w filmie „Jutro idziemy do kina”, a także w serialach „Na dobre i na złe” i „Hela w opałach”. Studiował informatykę na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś ma 30 lat i pracuje jako programista w firmie informatycznej. Aktorstwo traktuje jako „dodatkową atrakcję” i odskocznię od codzienności, a nie poważny pomysł na życie. W 2012 roku mogliśmy oglądać go w „Na Wspólnej”, gdzie wcielał się w ekscentrycznego gitarzystę Cienkiego z zespołu Bora (Marcin Błaszak), z którym sympatyzowała Ola Zimińska (Marta Wierzbicka), córka Danusi (Lucyna Malec) i Marka (Grzegorz Gzyl).

Daniel Kozakiewicz /YouTube

Daniel Kozakiewicz, czyli Darek Tarkowski z „Siedmiu życzeń”, to syn znanego seksuologa i polityka Mikołaja Kozakiewicza i artystki plastyczki Weroniki Kozakiewicz. Swoją karierę aktorską rozpoczął jako 12-latek. Oprócz „Siedmiu życzeń” zagrał także w serialach „Blisko, coraz bliżej”, „1944”, „Zmiennicy” oraz „Rodzina Kanderów”. Wystąpił również w kilku filmach fabularnych (najgłośniejszy z nich to „Dekalog X” Krzysztofa Kieślowskiego) oraz wyreżyserował własny projekt – „Sen o kanapce z żółtym serem”. Jednak to rola Darka Tarkowskiego przyniosła mu największą popularność. Choć Kozakiewicz ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, nie pracuje w zawodzie, ale zajmuje się fotografią i prowadzi galerię. Wyemigrował z Polski i obecnie mieszka w stolicy Peru – Limie.

David Gallagher /Alberto E. Rodriguez /Getty Images

David Gallagher, czyli Simon z „Siódmego nieba”, jest obecnie aktorem, reżyserem, scenarzystą i producentem. Rola w serialu nie była jego debiutem aktorskim. Wcześniej występował w reklamówkach oraz filmach, m.in. „I kto to mówi 3”, „Powrocie do błękitnej laguny” i „Gwiazdkowym Życzeniu Richiego Richa”. Potem pojawił się jeszcze w serialach „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”, „Kości” czy „Pamiętniki wampirów”. W życiu prywatnym jest singlem. Uwielbia grać w koszykówkę i pływać.

Mary-Kate i Ashley Olsen /Getty Images

Mary-Kate i Ashley Olsen, czyli Michelle z “Pełnej chaty”. Bliźniaczki Olsen to największe wygrane. Jako jedyne potrafiły w pełni wykorzystać sukces „Pełnej chaty”. Siostry nie tylko zagrały w wielu filmach i serialach dla młodzieży (m.in. „Mary-Kate i Ashley: Nowy Jork, nowa miłość”, „Rzymskie wakacje”, „Czy to ty, czy to ja” „Dwa plus dwa” czy „Jak dwie krople wody”), ale również je produkowały! Oprócz tego napisały też kilka książek i wydawały własny magazyn. Obecnie zajmują się projektowaniem ubrań i biżuterii sygnowanej ich nazwiskiem.

Sergiusz Żymełka /Baranowski, Prończyk /AKPA

Sergiusza Żymełkę pamiętamy z roli Filipa Kwiatkowskiego w polsatowskiej „Rodzinie zastępczej”. W swoim dorobku miał też udział w filmach („Egoiści” czy „Wtorek”). Dziś jest studentem psychologii w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

Fred Savage /Getty Images

Fred Savage, czyli Kevin Arnold z „Cudownych lat”. Rola w serialu nie była jego debiutem. Wcześniej zagrał w filmach „Dinozaur” oraz „Chłopiec, który umiał latać”. W serialu widzowie mogli zaobserwować jak Fred dorasta i z chłopca przeradza się w młodego mężczyznę. Sam aktor zwierzył się, że na planie „Cudownych lat” przeżył swój pierwszy pocałunek. Swoje życie „po” serialu również związał z branżą filmową. Wystąpił w kilkunastu produkcjach, wyreżyserował też kilka filmów i kilkadziesiąt seriali. Savage’a mogliśmy też oglądać na małym ekranie, m.in. w serialu „Biuro”.

Danica McKellar /Getty Images

Danica McKellar, czyli Winnie Cooper z „Cudownych lat” – młodzieńcza miłość głównego bohatera wyrosła na piękną kobietę. Jej wdzięki można było podziwiać w odważnych sesjach dla męskich magazynów. McKellar skończyła też studia matematyczne na Uniwersytecie Kalifornijskim i jest autorką trzech książek z tej dziedziny (m.in. „Matma nie jest do kitu: Jak przetrwać lekcje matematyki w szkole średniej, by nie zgłupieć i nie złamać paznokcia”). Od czasów „Cudownych lat” zagrała w kilkunastu innych serialach (ostatnio gościnnie w „Teorii wielkiego podrywu” i „Jak poznałem waszą matkę”) i kilkudziesięciu filmach klasy B. Swoich sił próbowała też jako scenarzystka.

źródło: interia.pl