Sekretarz generalny NATO chwali Polskę. „To wzór dla innych państw”

– Polska może służyć za przykład dla innych państw NATO, gdy chodzi o wydatki na obronność – stwierdził sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Szef NATO przebywa w Warszawie na Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO.

Stoltenberg podkreślił również, że nasz kraj jest „ważnym krajem sojuszniczym NATO, wnoszącym wkład we wspólną obronę” Sojuszu. Pochwalił także aktywność Polski w ramach działalności Sojuszu.

– Polska gości grupy batalionowe, Polacy biorą udział w naszej obecności wojskowej na Łotwie i w Rumunii. Polska jest obecna w Afganistanie, w Kosowie. Inwestujemy teraz w system obrony przeciwrakietowej w Polsce – to ma znaczenie dla całego Sojuszu – powiedział.

Szef NATO zaznaczył, że działania Polski mogą być inspiracją dla innych krajów sojuszniczych, by robiły więcej. Zwrócił w tym kontekście uwagę, że od zobowiązań ze szczytu w Newport w 2014 r. wszyscy sojusznicy zaprzestali cięć w wydatkach obronnych i zaczęli zwiększać te nakłady.

Stoltenberg stwierdził, że trwający w Warszawie szczyt jest jedynie przygotowaniem do szczytu NATO w lipcu.

– Dziś planujemy decyzje w sprawie tego, jak zwiększyć możliwości odstraszania i obrony, ws. walki z terroryzmem, misji szkoleniowej w Iraku, wzmocnienia współpracy z UE oraz tego, jak dalej unowocześniać Sojusz – wyjaśnił.