Sąd administracyjny departamentu Herault nakazał władzom miasta Beziers na południu Francji, by w ciągu 48 godzin usunęły szopkę bożonarodzeniową z budynku merostwa – podały w piątek francuskie media.

W razie niezastosowania się do wyroku, władze Beziers będą musiały zapłacić karę w wysokości 2 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

zdj. ilustracyjne /Piotr Dziurman /Reporter

Sąd wziął pod uwagę, że ustawienie szopki jest „recydywą” ze strony władz miejskich, bo już w zeszłym roku rozpatrywał identyczną sprawę oraz podkreślił, że w porównaniu z grudniem 2017 r. nie zaszły żadne nowe okoliczności, co wpłynęło na szybkość rozpatrywania sprawy w tym roku.

W wydanym w grudniu 2017 r. wyroku sąd podkreślił, że nie odbiera władzom Beziers prawa do ustawiania szopki, ale nie może ona znajdować się w budynku merostwa, gdyż jest to naruszeniem zasady laickości państwa.

Władze Beziers w wydanym oświadczeniu wyraziły zdziwienie szybkością rozpatrzenia sprawy i zapowiedziały apelację. Burmistrzem Beziers jest od 2014 r. Robert Menard, który w wyborach uzyskał poparcie skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, obecnie Zjednoczenie Narodowe.

źródło: interia.pl