Rzecznik Praw Dziecka o odwołaniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. „Dorośli zawiedli młodych”

– Decyzja o odwołaniu Sejmu Dzieci i Młodzieży jest kuriozalna, nieczytelna i niezrozumiała – twierdzi Marek Michalak. Rzecznik Praw Dziecka uważa, że postanowienie „godzi w podstawy demokratycznego państwa”.

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało w czwartek, że planowane na 1 czerwca coroczne posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży zostało odwołane. Przyczyną są kwestie organizacyjne i bezpieczeństwa. Swojego niezadowolenia z powodu tej decyzji nie krył Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

„Przez ponad 20 lat aktywnej obecności dzieci w Sejmie RP, po raz pierwszy w historii zdarzyła się rzecz kuriozalna, nieczytelna i niezrozumiała – odwołano posiedzenie SDiM. Dzieci okazują się być zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Decyzja ta niewątpliwie narusza prawa dziecka i godzi w podstawy demokratycznego państwa” – napisał w specjalnym oświadczeniu Michalak.

„Przez wszystkie lata Sejm był otwarty dla dzieci, przygotowywał je do życia obywatelskiego. Dzisiaj młodym ludziom zabiera się szansę na uczestniczenie w ważnym dla nich wydarzeniu.

Takie działania – odebranie młodym ludziom prawa do głosu i uczestnictwa w namiastce demokracji jaką są obrady SDiM – uznaję za antypedagogiczne. Dorośli kolejny raz zawiedli młodych!” – dodał.

Swoją pomoc w organizacji wydarzenia zaoferowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. „Warszawa jest miastem otwartym dla wszystkich. Przyjęliśmy niechciany Parlament Seniorów, przyjmiemy też Sejm Dzieci i Młodzieży.

Od jutra ruszamy z przygotowaniami” – stwierdziła szefowa stolicy. Andrzej Grzegrzółka z CIS zaznaczył, że obrady prawdopodobnie odbędą się we wrześniu.