Rząd liczył, że z tytułu opłaty recyklingowej za opakowania foliowe do budżetu wpłynie 4 mld zł. Dodatkowa opłata za foliówki miała nas do nich zniechęcić, ale jednak rząd miał nadzieję, że nieco czasu to zajmie i przy okazji budżet zyska. Nie przewidział jednak, że sieci handlowe znajdą sposób na obejście prawa i zarobienie na nowych przepisach.

Kiedy rząd wprowadzał opłatę za torebki foliowe, to zakładał, że wpływ z niej wyniesie prawie 4 mld zł. Wyliczenia swoje rząd oparł o dane z 2014 r. kiedy to statystyczny Polak zużywał 466 foliówek rocznie. Ilość ta pomnożona przez kwotę 20 groszy, a tyle wynosi opłata, da nam właśnie kwotę bliskom czterech miliardów złotych.

Pieniądze te miały trafić do budżetu państwa, pomóc w realizacji obietnic, ale okazuje się, że kwoty będą znacznie mniejsze. Jak zdradza money.pl anonimowy informator pieniędzy z tej opłaty wpłynęło mniej niż założono.

– Spływające informacje wskazują, że z pieniędzmi za torebki foliowe będzie bardzo słabo – mówi.

Wskazuje przy tym, że to niekoniecznie efekt mniejszego zainteresowania foliówkami ze strony klientów, ale obejścia prawa przez sieci handlowe. Ustawa o opłacie recyklingowej określiła, że opłatę nakłada się na reklamówki o grubość materiału od 15 do 50 mikrometrów. I wiele sieci, m.in. Biedronka, sprzedaje reklamówki grubsze niż 50 mikrometrów, pobierają od każdej 25 groszy, ale do budżetu trafia tylko podatek VAT od transakcji. Wszystko zgodnie z prawem, a niektórzy klienci myślą, że opłatę recyklingową opłacają.

Właściciele sklepów mają czas na rozliczenie się z wpływów z opłaty do 15 marca 2018 r., ale pełne dane poznamy dopiero po 30 kwietnia.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wie o problemie i niedawno w rozmowie z money.pl zapowiedział, że system ma zostać uszczelniony. – Zamierzamy objąć opłatą recyklingową wszystkie torebki foliowe, żeby nie było „ucieczek” oraz uświadamiać, że nie trzeba brać jednorazowych torebek na zakupy – powiedział minister Kowalczyk.

Ministerstwo środowisko bada także możliwość wprowadzenia dodatkowej opłaty na producentów opakowań, którzy zgodnie z unijną dyrektywą powinni ponosić przynajmniej 80 proc. kosztów zbiórki, transportu i przetwarzania odpadów.

Torba plastikowa

źródło: fakt.pl