W wielu miejscach Polski spadł długo wyczekiwany deszcz, po którym pojawiły się mgły i zamglenia. Przed nami pochmurny dzień. Znowu trzeba nastawić się na opady. Temperatura? W ostatnie dni kwietnia w każdej części kraju będzie inna, a różnice na niektórych obszarach będą spore.

Pogoda, mapa opadów – 29.04.2019 r. (ventusky)

Można powiedzieć, że piękna pogoda za oknem. W wielu miejscach Polski południowej oraz centralnej spadł długo wyczekiwany deszcz. Według IMGW we wsi Węglówka w ciągu ostatniej doby spadło 47 mm wody. Niewiele mniej zanotowano w Libertowie oraz Stróży w województwie małopolskim, gdzie notowano 37 mm wody na metr kwadratowy. Po deszczowym dniu, przyszedł czas na poranne mgły i zamglenia, które lokalnie ograniczają widzialność do około 700 m.

Poniedziałek upłynie pochmurno i deszczowo przede wszystkim w południowo-wschodnich i południowych regionach kraju. Wszystko za sprawą fontu atmosferycznego, który sięga aż po Morze Północne. Front przyniesie przede wszystkim kolejną porcję opadów oraz cieplejszą masę powierza, która zaznaczy się w północnej części Polski.

W poniedziałek na termometrach od 5-8 stopni w wyżej położonych miejscowościach na południu kraju, przez 10-12 niemal we wszystkich województwach południowych, przez 14-16 w centrum, do nawet 20 stopni na Kujawach oraz w Wielkopolsce.

Pożegnanie kwietnia

Pogoda, mapa opadów – 30.04.2019 r. (ventusky)

Ostatni dzień kwietnia będzie należał do przejściowej pogody, która będzie charakteryzować się sporą liczbą przejaśnień. Przelotne opady możliwe jedynie na krańcach Polski południowej oraz w górach, gdzie nie jest wykluczony deszcz ze śniegiem oraz śnieg.

Na termometrach istne szaleństwo, tym bardziej, że na południu powinno być chłodniej niż na północy Polski. W Małopolsce, w Lubelskiem i Podkarpackiem zaledwie 8-10 stopni. W województwach centralnych od 13 do 15 stopni. Im dalej na północ, tym cieplej. W niemal wszystkich województwach północnych na termometrach ujrzymy od 16 do 19 stopni, z tym że im więcej przejaśnień i słońca, tym wyższa temperatura.

Pogoda na majówkę

Majówka zapowiada się umiarkowanie ciepło z przelotnymi opadami deszczu. Jedynie w górach temperatura wahać się będzie między 3 a 6 stopni z możliwością pojawienia się opadów deszczu ze śniegiem i śniegu o charakterze przelotnym.

źródło: wp.pl