TVP przekazało informacje o alertach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Szykują się kolejne niebezpiecznie zmiany pogody. Ostrzeżenie dotyczy bardzo dużej części kraju.

TVP przekazało informacje o alertach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Szykują się kolejne niebezpiecznie zmiany pogody. Ostrzeżenie dotyczy bardzo dużej części kraju.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleciło, aby w miarę możliwości nie przebywać w pełnym słońcu i w miarę możliwości nie wychodzić z domu. Poinstruowano także, aby nawadniać organizm, najlepiej przy pomocy niegazowanej wody. Ostrzeżono także przed odwodnieniem – dlatego niezalecone jest podejmowanie się wysiłku fizycznego czy picie alkoholu.

Jeszcze inne zalecenia dotyczą przypadków burz i gradów. RCB zaleciło zabezpieczyć drzwi i okna, odłączyć urządzenia elektryczna od prądu oraz – jeśli to możliwe – nie wychodzić z domu podczas wyładowań atmosferycznych. Jeśli zastanie nas burza w momencie, kiedy jesteśmy na zewnątrz, powinniśmy unikać otwartych przestrzeni, bo piorun zwykle uderza w najwyższe miejsce w okolicy. Dlatego też należy unikać chronienia się przed deszczem pod wysokimi punktami, takimi jak drzewa czy maszty. Ponadto należy unikać zbiorników wodnych i innych miejsc, które narażają nas na porażenie prądem.

TVP przekazało także informacje IMGW. Kilka województw wyjątkowo zagrożonych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w poniedziałek burze z gradem mogą wystąpić w następujących województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko–pomorskim, wielkopolskim oraz lubuskim. Ponadto upały mają być w łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

We wtorek z kolei ostrzeżenia przed upałami będą dotyczyć całego kraju. IGMW oznaczyło je jako zagrożenie pierwszego stopnia, czyli ryzyko udaru słonecznego, uszkodzenia dróg asfaltowych i wyższe zagrożenie pożarowe. Wyjątkowo niebezpiecznie będzie w województwie mazowieckim, gdzie wydano alert drugiego stopnia. Oznacza to, że upały mogą powodować nawet zagrożenie życia. IGMW i RCB zalecają stałe śledzenie kolejnych komunikatów pogodowych.

źródło: pikio.pl