Główny Inspektorat Farmaceutyczny 27 czerwca podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leków Asanix i Benodil. Pierwszy farmaceutyk stosowany jest w leczeniu idiopatycznej choroby Parkinsona, natomiast drugi preparat to popularna zawiesina do nebulizacji, którą stosuje się m.in. w leczeniu astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Dlaczego GIF podjął decyzję o ich wycofaniu?

Z komunikatu GIF wynika, że do Inspektoratu wpłynął drogą elektroniczną wniosek pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego o wycofanie z obrotu serii produktu leczniczego Benodil:

– zawiesina do nebulizacji, 0,125 mg/ml, 20 ampułek po 2 ml, numer serii: 1031518, data ważności: 09.2021, podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Przyczyną decyzji o wycofaniu leku na terenie całego kraju jest potwierdzenie przekroczenia limitu specyfikacji w zakresie parametru zawartość substancji pokrewnych.

Produkt leczniczy Benodil jest stosowany w leczeniu:

– astmy, gdy stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub inhalatora proszkowego jest niewłaściwe;

– pseudokrupu – bardzo ciężkiego zapalenia krtani (Laryngitis subglottica) podczas hospitalizacji;

– zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Drugi farmaceutyk, który decyzją GIF ma zostać wycofany z obrotu na terenie całego kraju to Asanix (Rsagilinum):

– 1 mg, tabletki, 28 tabl., numer serii: 10518, data ważności: 05.2020, podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Przyczyną decyzji o wycofaniu leku na terenie całego kraju jest stwierdzenie wady jakościowej, polegającej na uwalnianiu substancji czynnej z tabletki.

Asanix wskazany jest w leczeniu idiopatycznej choroby Parkinsona.

źródło: fakt.pl