Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność jest oburzona zostawieniem „płachty” z napisem „Konstytucja” na pomniku Obrońców Poczty Gdańskiej. „To akt zniewagi, wręcz oplucia miejsca upamiętniającego heroizm polskiego pocztowca” – czytamy w oświadczeniu.

Sprawa dotyczy ubrania pomników w Gdańsku w koszulki z napisem „Konstytucja”. W nocy z 9 na 10 sierpnia przyozdobione zostały m.in. Neptun, pomnik Jana Sobieskiego, pomnik Powiew Wolności, pomnik Świętopełka i pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej. To akcja KOD, w którą zaangażował się też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz czy żona Lecha Wałęsy Danuta.

Do sprawy odniosło się Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność, które w oświadczeniu pisze o „zbezczeszczeniu”. „Umieszczenie płachty z napisem Konstytucja jest obraźliwe i nie do przyjęcia.

Napis umieszczony w tym miejscu jest aktem zniewagi, wręcz oplucia miejsca upamiętniającego heroizm polskiego państwowca broniącego swej umiłowanej Ojczyzny” – czytamy w oświadczeniu.

„Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej to symbol miejsca uświęconego krwią bohaterów, które zasługuje na najwyższy szacunek. Akt zbezczeszczenia znieważa tych, którzy oddali życie broniąc honoru państwa polskiego i obraża pracowników Poczty Polskiej.

To antypolski akt i stanowczo go potępiamy. Oczekujemy potępiania takich czynów, ich inspiratorów oraz przeproszenia pracowników Poczty Polskiej przez gdański KOD” – brzmi stanowisko prezydium KM NSZZ Solidarność.