Dwie, trzy dekady temu były polskim dobrem narodowym. Brały udział w pokazach mody, zwyciężały w konkursach piękności, wzbudzały ogromne zainteresowanie i były najpiękniejszą ozdobą przełomu lat 80. i 90. Słynne polskie modelki. Jak dziś wyglądają? I co u nas słychać?

Katarzyna Butowtt

Na wybiegu zadebiutowała w 1972 roku, jako piętnastolatka. Brała udział w pokazach mody najsłynniejszych polskich projektantów: Grażyny Hase, Barbary Hoff, Jerzego Antkowiaka, Mody Polskiej czy Cory.

Chodziła po wybiegach paryskich i szwajcarskich, ale kiedy otrzymała propozycję kilkusezonowego kontraktu w Paryżu, odmówiła.

Katarzyna Butowtt, lata 90.

Na początku lat 90. XX wieku, gdy w telewizji pojawiały się pierwsze polskie reklamy, Katarzyna Butowtt była prawdziwą gwiazdą spotów reklamowych (w sumie nagrała ich w tamtym czasie ponad 150). Przez kilka lat prowadziła agencję modelek, do dziś okazjonalnie pojawia się na wybiegach. Obecnie jest mocno zaangażowana w działanie Fundacji DrClown. Od wielu lat jest żoną Tomasza Butowtta.

Od lewej: Lidia Popiel, Małgorzata Niemen i Katarzyna Butowtt, rok 2002

Katarzyna Butowtt, rok 2007

Katarzyna Butowtt i Bogna Sworoska, rok 2011

Katarzyna Butowtt, rok 2018

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Agnieszka Habkowska (@taka_ja_taka) on

Bogna Sworowska

Po prawej: Bogna Sworowska, festiwal w Sopocie, 2002 rok

Urodziła się w 1967 roku. Karierę modelki zaczęła w wieku 16 lat, pozując do zdjęć Lidii Popiel i Markowi Czudowskiemu. Później została twarzą Mody Polskiej, trafiła też na wybiegi w Mediolanie.

W 1987 roku wzięła udział w wyborach Miss Polonia, zdobywając tytuł II wicemiss i Miss Foto. Współpracowała z agencjami modelek w Paryżu i USA.

W 1990 roku trafiła na okładkę amerykańskiego Playboya (do tej pory nie pojawiła się na niej żadna inna Polka). Po zakończeniu kariery na stałe osiadła w Polsce.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bogna Sworowska (@bognasworowska) on

Od lat prowadzi własną agencję PR. Ma syna Ivana i otwarcie mówi, że przyszedł on na świat dzięki metodzie in vitro. Obecnie jest związana z artystą, Rafałem Olbińskim.

Bogna Sworowska z Agnieszką (wówczas) Popielewicz, rok 2002

Bogna Sworowska, rok 2014

Bogna Sworowska i Rafał Olbiński, Bal TVN, 2018

Bogna Sworowska, grudzień 2018

Agnieszka Maciąg

Agnieszka Maciąg, rok 2000

Urodzona w 1969 roku Agnieszka Maciąg to jedna z najbardziej znanych polskich modelek, której udało się trafić też na zagraniczne wybiegi. Karierę rozpoczęła w roku 1989, gdy podczas jednego z konkursów dla modelek została nagrodzona i zauważona przez nowojorską agencję Wilhelmina.

Później brała udział w pokazach mody największych polskich marek, zapraszano ją też do Mediolanu, Paryża czy Nowego Jorku.

Na swoim koncie ma niewielkie rólki w kilku filmach, autorską płytę „Marakesz 5:30”, udział w kilku teledyskach zespołu De Mono.

Agnieszka Maciąg z Robertem Wolańskim, 1998 ro

Choć zakończyła karierę modelki, zdarza się jej okazyjnie brać udział w różnych pokazać mody. Dziś jest jednak przede wszystkim blogerką i autorką książek poświęconych zdrowemu życiu i poszukiwaniom wewnętrznej równowagi. Ma dorosłego syna Michała z pierwszego małżeństwa i sześcioletnią córkę Helenę, której ojcem jest fotograf Robert Wolański, drugi mąż modelki.

Agnieszka Maciąg i fryzjer Maciej Wróblewski, rok 2005

Małżeństwo Maciąg&Wolański w studio DD TVN, rok 2016

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Agnieszka Maciąg (@agnieszkamaciag) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Agnieszka Maciąg (@agnieszkamaciag) on

Ewa Pacuła

Ewa (wówczas) Saleta z mężem, lata 90

W roku 1990 19-letnia Ewa przebywała w USA, u swojej siostry, Joanny. Tam została zauważona i zaproszona do udziału w sesji fotograficznej.

Przez kilka lat mieszkała i pracowała w Stanach Zjednoczony, biorąc udział w pokazach m.in. Emporio Armianiego. Po kilku latach wróciła do Polski i na rodzimy rynek mody.

Po zakończeniu kariery zaczęła pracę w telewizji, obecnie prowadzi program „Dobrenocki” na antenie Polsat Cafe. W 2005 roku pojawiła się na okładce polskiej edycji Playboya. Przez wiele lat była żoną Przemysława Salety, z którą ma córkę Nicole. Po rozwodzie ze sportowcem, przez wiele lat próbowała ułożyć sobie życie. Od kilku lat cieszy się szczęściem rodzinnym u boku drugiego męża, Macieja. Para ma dwie wspólne córki: Zuzannę i Polę.

Ewa Saleta, rok 1998

Ewa Saleta na pokazie mody, rok 2002

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ewa Pacuła (@ewa_pacula) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ewa Pacuła (@ewa_pacula) on

Renata Gabrielska

Renata Gabryjelska, rok 1996

W 1993 roku, mają 21 lat, została I wicemiss Polonia. Tuż po tym podpisała kontrakt z paryską agencją Metropolitan, dzięki czemu trafiła na zagraniczne wybiegi i okładki europejskich magazynów.

Karierę modelki zakończyła w roku 2003. Popularność przyniósł jej udział w serialu „Złotopolscy” oraz kinowym hicie „Girl Guide”, w którym partnerował jej Paweł Kukiz.

Renata Gabryjelska, 2002 rok

Ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej A. Wajdy i zajęła się tworzeniem autorskich filmów.

Od wielu lat jest żoną Stanisława Tyczyńskiego. Para niezbyt często pojawia się publicznie, Gabrielska w własnej woli wycofała się z show-biznesu. „Powierzchowność dzisiejszych mediów mnie przeraża” – powiedziała kilka lat temu w rozmowie z Gazetą Krakowską.

Renata Gabryjelska, 2012 rok

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Renata Gabryjelska (@renata_gabryjelska) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Renata Gabryjelska (@renata_gabryjelska) on

Ilona Felicjańska

Ilona Felicjańska i Mariusz Szczygieł na planie talk0show „Na każdy temat”, rok 1998

Urodziła się w roku 1973. W wieku 20 lat zdobyła tytuł II Miss Polonia, brała też udział w konkursie Miss International i Elite Model Look.

Pracowała jako modelka, najpierw biorąc udział w pokazach mody rodzimych marek, z czasem trafiła też na pokazy do Paryża i Berlina. Wzięła udział w wielu reklamach telewizyjnych i prasowych. W latach 1995-1998 razem z Mariuszem Szczygłem prowadziła słynny polsatowski talk-show „Na każdy temat”.

Po zakończeniu kariery zajęła się biznesem. Założyła też charytatywną fundację „Niezapominajka”, którą prowadzi do dziś. Była żoną Andrzeja Rybkowskiego, z którym ma dwóch synów. W 2010, będąc pod wpływem alkoholu, spowodowała wypadek. Publicznie wyznała, że cierpi na uzależnienie od alkoholu.

Wciąż chętnie bywa na ściankach, często pojawia się na łamach mediów (obecnie głównie za sprawą kontrowersyjnego związku z Paulem Montaną), jest też bardzo aktywna w serwisach społecznościowych.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ilona Felicjańska (@ilonafelicjanska) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ilona Felicjańska (@ilonafelicjanska) on

źródło: interia.pl