Co to za pomysł, by pod koniec września zmusić sześciomiesięczne dziecko do spędzenia nocy na balkonie? Dlaczego autorka bloga bieganiezwozkiem.pl zdecydowała się na tak ryzykowny eksperyment? Przecież w nocy o tej porze roku jest już bardzo zimno! Okazuje się, że to nie był jej pomysł. Stoi za nim autorka poczytnego poradnika i… mąż blogerki!

– Na nocowanie z moją córeczką na dworze zdecydowałam się po przeczytaniu książki Lindy Åkeson McGurk pt. „Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci”. Dodam, że mój mąż już dwa razy spał z córeczką na balkonie, postanowiłam więc spróbować i ja! – napisała blogerka.

Autorka bloga bieganiezwozkiem.pl postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami z eksperymentu. – Największą moją obawą było to, że córeczka zmarznie. Drugą, że będą jej przeszkadzać jakieś hałasy. Na to drugie nie miałam wpływu, więc skoncentrowałam się na pierwszym. Tej nocy miało być kilkanaście stopni, ale i tak gondolę ociepliłam dodatkowym kocykiem, a także otuliłam malutką i postawiłam budkę w gondoli. Sama, poza kołdrą wzięłam dodatkowy koc i poszłyśmy spać. – czytamy.

W nocy pojawiły się nieprzewidziane przez eksperymentatorkę problemy. – Córeczka usnęła dosyć wcześnie, ale ja nie mogłam zasnąć. Najpierw u sąsiadów była jakaś impreza i grała muzyka. Trzeba przyznać, że bardzo fajna, ale jednak… Potem… było mi gorąco. Jednocześnie wiało trochę po głowie, więc nie chciałam rezygnować z dodatkowego koca. Następnie w zaśnięciu zaczęły mi przeszkadzać nocne hałasy: a to szczekał gdzieś pies, a to w oddali jechał pociąg. Gdy już przysypiałam, malutka zaczęła się budzić i trzeba jej było podawać smoczek (robi tak kilka razy w ciągu nocy) – dodała.

Autorka bloga bieganiezwozkiem.pl nie uznała realizacji pomysłu za udany. – W końcu, była chyba 2 w nocy, usnęłam… A o trzeciej godzinie obudziła mnie córeczka, bo była głodna. Nakarmiłam ją i powiedziałam sobie: Dość! Wracam do łózka! Tak to wygląda… Obawiałam się, że to dziecku może coś nie pasować w związku ze spaniem na balkonie. Tymczasem malutkiej nic nie przeszkadzało, a mnie… wszystko! – zakończyła.

A co na to eksperci? – Ja byłabym ostrożna, jeśli chodzi o takie formy hartowania kilkumiesięcznego dziecka. Przyznam szczerze, że nie spotkałam się z takimi pomysłami podczas mojej praktyki lekarskiej. Co innego spać z dzieckiem pod gołym niebem w lecie, kiedy te temperatury w nocy są dość wysokie, co innego jesienią, gdy temperatura spada. Dziecko narażone jest nie tylko na chłód, ale na silny wiatr, który może przyczynić się do rozwoju różnych infekcji, np. zapalenia ucha. W naszym klimacie nie polecam takich praktyk – powiedziała WP abcZdrowie dr n. med. Joanna Matysiak, alergolog i pediatra.

Nie da się jednak ukryć, że w krajach skandynawskich dzieci od momentu skończenia kilku tygodni spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Śpią w wózkach na balkonach, przed sklepami i restauracjami. Dzieci co prawda nie spędzają nocy poza domem, ale w ciągu dnia jak najbardziej mogą spać na dworze.

Linda Akeson McGurk w książce „Nie ma złej pogody na spacer” napisała m.in., że Fińskie dzieci uczą się najlepiej, w Paryżu dzieci nie grymaszą, a w Szwecji – są zdrowe, aktywne i szczęśliwe!

Bogerka zainspirowała się skandynawskimi metodami wychowawczymi

źródło: fakt.pl