Policja ostrzega: oto dlaczego powinieneś zawsze owijać kluczyki do auta w folię aluminiową

Jeśli masz nowszy samochód, prawdopodobnie możesz go otworzyć z dystansu, czasami nawet nie zbliżając się do pojazdu.

Z całą otaczającą nas technologią istnieją również problemy z nią związane. A takie rzeczy złodzieje uwielbiają wykorzystywać.

Złodzieje aut wykorzystują wspomnianą wyżej technologię otwierania centralnego zamka w aucie, ale spokojnie, mamy na to sposób.

Na początek ważne jest, aby zrozumieć, jak działa system bezkluczykowy. W prostych słowach w Twoim kluczyku znajduje się czip, który zsynchronizowany jest z Twoim autem.

Wewnątrz auta jest kolejny czip, który działa na podobnej zasadzie. Gdy kody przekazywane przez obydwa czipy zgadzają się, samochód wie, że ma otworzyć drzwi.

Większość kluczyków wymaga, abyś znajdował się około 30 cm od pojazdu, co sprawia, że ciężej jest je ukraść.

1

Jeśli jednak parkujesz, np. przed supermarketem, złodzieje mogą wzmacniać sygnał radiowy z kluczyka. Jest to w miarę prosty i efektywny sposób kradnięcia aut, w którym złodzieje są coraz sprawniejsi.

Według strony ViBilägare są nawet złodzieje, którzy jeżdżą po mieście w nadziei znalezienia samochodów, które posiadają ten system. Potrafią wychwycić sygnał z kluczyka w domu i otworzyć samochód.

Gdy samochód ma już włączony silnik, kluczyk jest niepotrzebny. Jeśli jest zatankowany, oznacza to, że złodziej może spokojnie uciec z miejsca przestępstwa.

Następnie samochody takie rozbiera się i przypisuje inne kluczyki.

2

Niemiecka organizacja ADAC przetestowała metody używane przez złodziei. Sprawdzono 22 modeli aut od różnych producentów i za każdym razem udawało się otworzyć samochód i uciec.

Jeśli jednak owiniesz kluczyk w folię aluminiową, możesz stworzyć barierę dla sygnału elektrycznego i radiowego.

Policja twierdzi, że jeśli kluczyk jest owinięty w folię, mocno utrudnia to kradzież potencjalnym złodziejom.

3

Jeśli chcesz się upewnić, że sposób działa, podejdź do auta z owiniętym w folię aluminiową kluczykiem i sprawdź czy drzwi się otworzą.

Porady policji

  • Trzymaj swój kluczyk w specjalnym pudełku lub owiń go folią, aby utrudnić kradzież złodziejom.
  • Używaj blokady kierownicy jeśli taką posiadasz. Złodziej będzie musiał bardziej się postarać, a czasami wystarczy to, aby go powstrzymać.

źródło: polubione.com