Jeden z mieszkańców gminy Janów Podlaski (pow. Biała Podlaska, woj. lubelskie) został zszokowany, kiedy podczas prac ziemnych na własnej posesji znałazł niewiadomy przedmiot. Po zgłoszeniu na policję, na miejsce znaleziska przyjechał patrol i stwierdził, że to jest pocisk artyleryjski, który prawdopodobnie jeszcze się znajduje w ogrodzie z czasów II wojny światowej. Natychmiast na miejsce zostali wezwani saperzy.

Jak się okazało na posesji pod Białą Podlaską były ukryte aż 7 niewybuchów. Każdy o kalibrze 75 mm. Między innymi zostało odnaleziono kilkanaście łusek różnych rodzajów. Dzięki profesjonalizmowi pracowników wszystkie niewybuchy zostały szybko zneutralizowane.

Po tamtym wypadku policja zwróciła uwagę mieszkańców na obowiązkowe przestrzeganie zasad postępowania w podobnych sytuacjach. Przede wszystkim należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny. W żadnemu przypadku nie wolno dotykać niewybuch. Po zgłoszeniu należy w miarę możliwości zabezpieczyć teren przed dostępem dzieci i innych osób.

źródło: o2.pl