Dawniej uznawały był za towar luksusowy. W Chinach mógł spożywać go tylko cesarz, a dla ogółu społeczeństwa był niedostępny. Choć czarny ryż, bo o nim mowa, jest jeszcze dość mało popularny w Europie, to coraz więcej osób odkrywa jego korzyści zdrowotne. Dlaczego jest taki wyjątkowy?

Czarny ryż to zdrowszy zamiennik białego, ponieważ nie jest pozbawiony zewnętrznej warstwy i przez to zachowuje wiele cennych składników odżywczych. Jest bogaty w przeciwutleniacze, a także antocyjany, którym zawdzięcza swój ciemny kolor. Są to dobroczynne dla zdrowia substancje – poprawiają pamięć oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca i raka. Na podstawie badań udowodniono też, że jedna łyżka otrąb z czarnego ryżu ma tyle samo lub więcej antocyjanów, niż łyżeczka borówek.

Aby w jak największym stopniu skorzystać z właściwości zdrowotnych czarnego ryżu, należy wybierać produkty pełnoziarniste, o nieprzetworzonych ziarnach. Podczas zakupów zawsze sprawdzaj etykiety, by upewnić się, czy dany produkt jest pełnoziarnisty. Czarny ryż to świetne źródło składników mineralnych, zwłaszcza żelaza. Ponadto zawiera witaminę E i ma mniej cukru niż owoce o podobnych właściwościach fitochemicznych, jak np. jagody. Czarny ryż to bogactwo błonnika, a pod względem odżywczym zbliżony jest do ryżu brązowego.

Dodanie otrębów z czarnego ryżu do diety może pomóc poprawić i utrzymać dobrą kondycję. Doktor medycyny Zhimina Xu z Hong Kongu uważa, że skoro ludzie jedzą jagody w celu ochrony zdrowia, równie dobrze mogą jeść czarny ryż i otręby ryżowe. Spożywanie tych produktów może być wyjątkowym i ekonomicznym źródłem zdrowych przeciwutleniaczy.

Otręby z czarnego ryżu możemy przygotować samodzielnie poprzez zmielenie suszonych ziaren ryżu w młynku do kawy. Świetnie zastąpią one panierkę do mięsa, sprawdzą się jako dodatek do naleśników i wielu innych potraw.

źródło: kobieta.interia.pl